چهارشنبه, 18 تير 1399
  • ساعت : ۱۱:۸:۲۷
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۳/۱۱ 
  • کد خبر : ۱۹۴۸۵۱
صنعت ابریشم در گروی حمایت های نظام بانكی:

 

استان گیلان به عنوان یکی از استان هایی که کشاورزی در اولویت اقتصادی اش بوده و سالیان طولانی مردمانش به این شیوه امرار معاش می کردند، چند دهه است که بعلل و عوامل مختلف دچار رکود شده که پرورش کرم ابریشم یکی از این موارد بوده است. هرچند نوغانداری سالیانی است صنعتی شده، ولی تولید ابریشم به رونق گذشته نیست و کورسوی امید صاحبان صنایع ابریشم به پِت پِت افتاده است. وام های بانکی با سود بالا  به دست و بال نوغانداران تنیده و ایشان را یارای دریدن پیله شان نیست. خبرنگار اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان با مهندس جواهری گفتگویی در خصوص صنعت ابریشم و مشکلات آن داشته است که در ادامه به آن پرداخته می شود.

شرکت صنایع ابریشم شرق گیلان از جمله ی یکی از تولید کنندگان نخ ابریشم است که به دلیل عدم تعادل در تعرفه واردات ابریشم و بازپرداخت سنگین وام های بانکی در آستانه ی ورشکستگی است. او معتقد است برای حمایت از صنعت ابریشم داخلی باید تعرفه‌ی واردات ابریشم افزایش یابد.

   مهندس جواهری  با ابراز تاسف از کاهش تولید ابریشم در  سالهای اخیر می گوید: کاهش قیمت نخ ابریشم در بازار، کاهش  مواد اولیه و کم بودن تعرفه‌ی واردات ابریشم از عمده ترین دلایل است.

وی تعدیل تعرفه‌ی واردات ابریشم واردکنندگان را برای رونق گرفتن این صنعت  موثر می داند و می افزاید:  دوره ی زمانی کوتاه پرورش ابریشم  و به بار نشست توتستانها در کمتر از سه سال و شرایط مستعد اقلیمی گیلان، از جمله مواردی است که باید سازمان صنعت و تجارت به آن توجه کند و دوباره نوغانداری را شکوفا کند.

جواهری تاکید دارد: افزایش تعرفه‌ی واردات و افزایش نرخ تضمینی خرید پیله‌ی ابریشم موجب رونق نوغانداری است و لازم است سازمان صنعت ضمن مذاکره با بانکها ، از  صاحبان این صنعت حمایت نمایند .

وی که در سال 1374  واحد تولیدی خود را در چمخاله ی لنگرود با 500 میلیون تومان سرمایه راه اندازی کرده است؛ بیان می دارد: در سالهای آغازین در دو شیفت کاری سالیانه حدود 25 تن تولید ابریشم داشتیم.  سال 80 با خرید یک خط تولید از کشور ژاپن ظرفیت تولید را گسترش داده و  سالانه توانستیم 200 تن ابریشم و 100 هزار مترمربع پارچه ی ابریشمی تولید کنیم.

جواهری یادآور شد: با 500میلیون تومان اعتبارات بانکی  نصب و راه‌اندازی خط تولید جدید آغاز شد اما طولانی شدن چند ساله زمان بهره برداری و کاهش تولید از یک سو،  و عدم توان ما در بازپرداخت معوقات بانکی که مرتب به میزان بهره ان اضافه می شد؛ عملا شرکت را در آستانه ی ورشکستگی کشانده است.

پدر مهندس جواهری که خود از بانیان اصلی شرکت صنایع ابریشم شرق گیلان می باشد؛ نیز  بدهی شرکت به بانکهای عامل استان را یکی از مشکلات اصلی و تنگناهای مهم این شرکت و مانعی کلی برای ادامه‌ی کار آن دانست و افزود: اگر سرمایه اولیه را  در جای دیگری  سرمایه گذاری می کردیم، اینهمه مقروض نمی شدیم.

   جواهری تاکید کرد:  بانکهای عامل باید با سرمایه‌گذاران صنعت نوغان که در حال افول است، بیشتر توجه کنند و مشکلات جدید اقتصادی برای آنها به وجود نیاورند.در هیچ جای دنیا با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی اینگونه رفتار نمی شود. اگر بانکها حمایت نمایند و سازمان جهاد کشاورزی به نوغانداری توجه عملی نمایند، این صنعت دوباره در استان گیلان احیا می شود.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.7.4.0