چهارشنبه, 18 تير 1399
  • ساعت : ۱۰:۱۷:۱۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ 
  • کد خبر : ۱۹۳۷۰۲
در گفتگو با یک کارشناس بازار سرمایه مطرح شد؛
دولت به دنبال افزایش عمق بازار سرمایه و در نتیجه تحقق جریان خصوصی سازی است

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان، با آغاز پذیره نویسی سهام در برخی بانک ها، فعالیت های اقتصادی در بورس افزایش یافته است.

از نیمه اردیبهشت ماه، فروش سهام برخی از بانکها و صندوق های بیمه آغاز شده و در مراحل بعدی، فروش سهام شرکت های پتروشیمی و خودروسازی در دستور کار قرار گرفته است.

موضوع مشارکت شهروندان با خرید سهام و نوسانات اخیر در بازار بورس و ابهام هایی که ممکن است برای خریداران پیش بیاید، موجب شد خبرنگار اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان به سراغ محمدرضا نوائیان، کارشناس بازار سرمایه برود تا درباره اهداف دولت و نوع فعالیت در بورس بیشتر مطلع شویم.

  به عنوان نخستین سوال ، بفرمایید هدف وزارت اقتصاد از واگذاری بخشی از سهام برخی از بانک ها و صندوق های بیمه و شرکت ها چیست؟

برای اینکه بخش واقعی اقتصاد به کارایی و بهره وری مناسب دست یابد، ضروری است که بخش خصوصی در یک اقتصاد رقابتی فعالیت کند.

بنابراین، ضروری است تا دخالت دولت در امور تجاری و کسب و کارها کاهش پیدا کند .به همین دلیل دولت با توسعه فرهنگ سهامداری و ایجاد بستر مناسب برای مشارکت مردم  در مالکیت بنگاه های اقتصادی به دنبال افزایش عمق بازار سرمایه و در نتیجه تحقق جریان خصوصی سازی است.

در مورد صندوق ETF ببشتر توضیح دهید. اکنون دولت سهام کدام بانک ها و صندوق های بیمه را قرار است واگذار نماید؟ و هر فرد چگونه می تواند پذیره نویسی نماید.

- صندوق های ETF ،صندوق های سرمایه گذاری مشترک به منظور مدیریت حرفه ای وجوه و کسب بازدهی مناسب با تجمیع سرمایه ها و سرمایه گذاری در اوراق بهادار تشکیل شدند. بنابراین عملکرد صندوق ها بستگی مستقیم به عملکرد دارایی ها و نحوه مدیریت آن ها دارد.

هر صندوق از واحدهای سرمایه گذاری تشکیل شده که ارزش آن ها باNAVیا خالص ارزش دارایی های صندوق مشخص می شود. واحدهای قابل معامله در بازار سرمایه داد و ستد می شود و قیمت آن ها از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می گردد.

با اینکه صندوق های ETF ساختاری شبیه به صندوق های سرمایه گذاری مشترک دارند، اما برخلاف صندوق های سرمایه گذاری مشترک که فقط در پایان روز و پس از محاسبه NAVمی توان آن ها را خرید و فروش کرد، سرمایه گذاران می توانند واحدهای ETFرا همانند سهام در طول روز معامله کنند و از مزیت نقدشوندگی سریعتر آن بهره مند شوند.

صندوقی که توسط دولت در حال پذیره نویسی می باشد، شامل سهم های بانک صادرات ، بانک تجارت ، بانک ملت، بیمه البرز و بیمه اتکائی امین می باشد که با ۲۰ درصد تخفیف و به مبلغ دو میلیون تومان برای هر شخص حقیقی( هر کد ملی) تعیین شده است. اشخاصی که دارای کد معاملاتی هستند، می توانند از بامداد ۱۳۹۹/۲/۱۴ الی ساعت ۲۴ روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۲/۳۱  از طریق کارگزاری های بورس و سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری بانک های منتخب ( بانک ملی ایران ، سپه، ملت، تجارت ، صادرات ، رفاه ، کشاورزی ، مسکن ، قرض الحسنه مهر ایران، اقتصاد نوین،پست بانک ایران، توسعه تعاون ) اقدام کنند. و افرادی که کد بورسی ندارند از طریق درگاه های غیر حضوری و حضوری بانک های ذکر شده اقدام به پذیره نویسی نمایند.

متقاضیانی که کد بورسی ندارند برای انجام معامله این واحدها که ۲ ماه بعد از تخصیص امکان پذیر است،  می توانند به تدریج طی ماه های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی اقدام نمایند.

در مورد واگذاری سهام عدالت بیشتر توضیح دهید؟

- سهام عدالت، در واقع  مجموعه ای از سهام ۴۹ شرکت مختلف بورسی و غیر بورسی ( ۳۶ شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیر بورسی) است.

قسمت عمده این سهم را سهام شرکت های پتروشیمی و پالایشی تشکیل داده اند و مابقی آن مربوط به صنایع دیگری نظیر تعدادی از کارخانه های صنعت فولاد ، صنعت سیمان و ...است.

نهم اردیبهشت مقام معظم رهبری ابلاغیه " آزادسازی" سهام عدالت را صادر کردند. در همین راستا،  از دهم اردیبهشت ماه به مشمولان سهام عدالت فرصت داده شد تا چنانچه قصد دارند سهام خود را به صورت مستقیم مدیریت کنند، با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانیsamanese.ir   مدیریت مستقیم را انتخاب کنند.  

در  معرفی روش مستقیم، مشمولان باید توجه داشته باشند که در صورت انتخاب آزادسازی به روش مستقیم ، مالکیت و مدیریت سهام عدالت به صورت مستقیم و بدون واسطه به آنان تخصیص و انتقال خواهد یافت. به عبارت دیگر؛ به میزان سهام تخصیص یافته به هر فرد در شرکت های سرمایه پذیر سهام ، تعدادی از ۳۶ شرکت بورسی و به ازای شرکت های غیر بورسی ، سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی تخصیص خواهد یافت.

سهامداران می توانند دو ماه پس از انتخاب روش مذکور با مراجعه به سامانه سجام به نشانی sejam.irاز تعداد سهام تخصیص یافته مطلع شوند.

در معرفی روش غیر مستقیم،  به این شکل است که مالکیت و مدیریت سهام عدالت از طریق شرکت های سرمایه گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و سهامدار حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت.

در این روش، سود یا زیان قابل تخصیص به سهامدار بر اساس نحوه عملکرد شرکت های سرمایه گذاری استانی تعیین و تخصیص پیدا خواهد کرد.

افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند ، سهامدار شرکت های سرمایه گذاری استانی خواهند بود. قراراست این شرکت ها در بازار سرمایه پذیرش شوند. بنابراین افراد می توانند نسبت به فروش سهام خود در شرکت های استانی اقدام کنند.

یکی از سوالات رایج، حبابی بودن رشد سهام و ترس از متضرر شدن خریداران است. چه پیامی دارید برای افرادی که تاکنون در اینگونه معاملات وارد نشده اند؟ 

- توصیه نخست بنده به سهامداران این است که بازار بورس از لحاظ زمان ، ماهیت بلند مدت دارد. به همین دلیل مکان مناسبی برای سرمایه گذاری کوتاه مدت نمی باشد. نکته دوم اینکه ، لازمه موفقیت در بازار بورس داشتن اطلاعات اقتصادی و مالی مناسب می باشد. توصیه می شود افراد در دور های آموزشی بورس شرکت نموده وآگاهی لازم در این زمینه را کسب کنند.

و نکته سوم، افرادی که اطلاعات کافی در مورد بورس اوراق بهادار ندارند، اقدام به خرید واحد های صندوق های سرمایه گذاری مشترک نموده یا مدیریت سرمایه خود را در اختیار سبدگردانان رسمی شرکت های کارگزاری قرار دهند.      

 همچنین، افراد با سرمایه  مازاد خود اقدام به سرمایه گذاری در بورس کنند و جدا از فروش دارایی های خود و انتقال وجه آن در بورس خودداری نمایند.

 و پنجمین نکته،  مراقب افراد سودجو و کلاهبردار در بورس باشند. به افرادی که وعده سودهای بسیار بالا و نامعقول می دهند اعتماد نکنند.   

و نکته ششم، در هنگام خرید سهام به وضعیت تولید و فروش و سودآوری عملیاتی شرکت در آینده بسیار توجه نمایند و آخرین توصیه، در صورتی که با تحلیل مناسب و معقول اقدام به خرید سهام نمودند، از نوسانات بازار نهراسند و از تصمیم گیری احساسی اجتناب کنند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.7.4.0