چهارشنبه, 18 تير 1399
  • ساعت : ۱۱:۲۱:۳۸
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۲/۲۰ 
  • کد خبر : ۱۹۳۲۱۷
مولایی پور در برنامه در مسیر توسعه:
برنامه های وزارت امور اقتصادی و دارایی در سال جهش تولید را تشریح كرد

شب گذشته، مدیر کل امور اقتصادی و دارایی گیلان، با حضور در برنامه صدا و سیمای شبکه باران که با عنوان "در مسیر توسعه" ابراز امیدواری کرد، در سالی که بنام " جهش تولید نامگذاری شده" رسانه ملی به اطلاع رسانی در موضوعات اقتصادی کمک نماید.

منصور مولایی پور با بیان اینکه آگاهی شهروندان و فعالان اقتصادی از قانون بودجه به رشد شاخصه های اقتصادی کمک می کند، تاکید کرد: قانون بودجه برنامه مالی دولت است و تمامی دریافتها، پرداخت ها و هزینه ها در قالب همین قانون توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب میشود.

وی از مردم و فعالان اقتصادی خواست تا این قانون را مطالعه نمایند.

مولایی پور با اشاره به تبصره های قانون بودجه و درگیر نمودن بخش خصوصی ابراز کرد: در تبصره 2قانون بودجه، ابزارهای جدید مالی توسط دولت تفویض اختیار شده  و برای چابک سازی بیشتر حوزه اقتصادی ، باید بر مشارکت بیشتر مردم و افزایش کارایی  تلاش نماییم. در همین راستا سال گذشته 2000میلیارد تومان درنظر گرفته شده بود و امسال 60هزار میلیارد تومان باید از مشارکت های بخش خصوصی بهره ببریم.

مدیر کل امور اقتصاد و دارایی گیلان به تبصره 5قانون بودجه نیز اشاره نمود و یاداور شد: شهرداری ها، دستگاه های دولتی و پیمانکاران بخش خصوصی می توانند با بهره گیری از این تبصره ، در قالب اسناد خزانه، اوراق منتشر نموده و از سرمایه های خرد برای اجرای پروژه های عمرانی استفاده نمایند.

مولایی پور با تاکید بر استفاده از پولهای راکد مردم در فعالیت های اقتصادی مشارکتی، ابراز کرد: مردم بجای درگیر نمودن پولهای راکد خود در بخش های غیر مولد اقتصادی که رشد حبابی دارند، می توانند در خرید اوراق دولتی مشارکت نمایند.

وی افزود: دولت با این اوراق منابع را از مردم دریافت نموده و به مردم سود مشارکت می دهد.

نائب رئیس مرکزخدمات سرمایه گذاری خارجی استان همچنین با تشریح فعالیت ها و اهداف اداره کل امور اقتصادی تصریح کرد: مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی یکی از ارکان اقتصادی اداره کل است و بویژه تسهیل گری و صدور مجوز برای سرمایه گذاران خارجی از  فعالیت های ماست.

وی با اشاره به تحریم های اقتصادی و کاهش جذب سرمایه گذار خارجی بیان کرد: اگرچه رکودهایی بوده ولی گیلان جزو 5استان اول در جذب سرمایه خارجی است و یکی از مهمترین شرکت های خارجی مستقر در گیلان شرکت بولر در استارا با بیش از 60کشور دنیا در حال فعالیت است.

مدیر کل امور اقتصادی با صحه گذاشتن بر مشکلات اقتصادی کشور گفت: تولید ناخالص ملی طی 40سال گذشته، به طور متوسط3درصد رشد داشته است درحالیکه کشورهای اروپایی کمتر از 3درصد بوده است.

وی با اشاره به شاخص برابری قدرت خرید گفت مطابق شاخصه های بانک جهانی ، ایران جزو 18کشور نخست هست. هرچند که می پذیریم که نسبت به برنامه توسعه عقب هستیم نرخ رشد 8درصد و تورم تک رقمی نشده است.

مولایی پور با بیان اینکه فرم های لازم برای صدور مجوز اولیه سرمایه گذاری در پرتال وزارت امور اقتصادی موجود است، تصریح کرد: پس از پرکردن و ارسال فرم های درخواست،یک هیات 5نفره که نمایندگانی از وزارت خارجه و اقتصاد و دارایی و دستگاه صاحب پروژه هستند، درخواست را بررسی نموده  و مجوز سرمایه گذاری خارجی صادر می گردد.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی گیلان تاکید کرد: بیش از 100فرصت سرمایه گذاری در گیلان شناسایی شده و سرمایه گذارانی از کشورهای چین، آلمان، کره جنوبی و سوئیس آماده سرمایه گذاری در گیلان هستند.

 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.7.4.0