يکشنبه, 18 خرداد 1399
  • ساعت : ۱۲:۱۷:۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ 
  • کد خبر : ۱۸۷۸۳۰
مدیر محیط زیست منطقه ازاد انزلی:
مدیریت هوشمند روستا با توانمندسازی جوامع محلی میسر می شود
مدیر محیط زیست منطقه آزاد تاکید کرد: روستاها باید محور تولید باشند و این مهم با توانمندسازی جامعه روستایی امکانپذیر است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارائی گیلان، در نشست نهاد بازار سرمايه گذاري خارجي گيلان، مدیر محیط زیست منطقه آزاد انزلی به تبیین و تشریح " مدیریت هوشمند روستایی با محوریت منابع انسانی " پرداخت.

دکتر شهبازی با بیان اینکه مدیریت هوشمند روستا با توانمندسازی جوامع محلی رقم‌ می خورد اظهار کرد: روستاها در حال حاضر از حالت مولد و اقتصادی خارج شده اند در حالیکه مدیریت هوشمند روستا با بازگشت روستا به اقتصادی بودن و مولد بودن خود رخ می دهد.

وی افزود: مولد بودن و اقتصادی شدن روستاها با روحیه خوداتکایی و مشارکت ایجاد می شود.

مدیر محیط زیست منطقه آزاد انزلی با اشاره به چگونگی تحقق توسعه پایدار گفت: در مدیریت هوشمند به دنبال اقتصاد هوشمند هستیم که از ابزارهای دیجیتال استفاده کنیم.

شهبازی تصریح کرد: در اقتصاد هوشمند خلاقیت و بازاریابی و انعطاف پذیری وجود دارد و برای تحقق آن باید مردم هوشمند داشته باشیم.

وی با اشاره به شاخص های مهم روستاهای هوشمند گفت: در روستاهای هوشمند، امنیت غذایی، انرژی و آموزش مهم‌ هستند.

مدیر محیط زیست منطقه آزاد انزلی افزود: برای رسیدن به مدیریت هوشمند، توانمندسازی جوامع محلی بسیار اهمیت دارد که از طریق نهادسازی و ظرفیت سازی جوامع محلی می انجامد.

به گفته ی وی، در توانمندسازی جوامع محلی، نقشه منابع اجتماعی اکولوژیک‌ روستا باید تهیه شود.

شهبازی ادامه داد: ابتدا باید با برگزاری کارگاه های آموزشی و مشاوره، به توانمندسازی روستاییان پرداخت و سپس با تعیین اهداف بلند مدت و تسهیلگری مدیران در این مسیر گام برداشت.

وی با بیان اینکه مشارکت روستاییان در این مسیر بسیار مهم است افزود: اولویت بندی نیازهای روستا با مشارکت اهالی روستا و ارائه راه حل های بومی منجر به تدوین سندی راهبردی می شود که می تواند در تحقق مدیریت هوشمند روستا موثر واقع شود.

در بخش دوم این نشست که به پرسش و پاسخ اختصاص یافت، معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر بهبود فضای کسب و کار در جوامع روستایی گفت: با وجود اهمیت این موضوع، در اغلب اوقات، روستاییان تحت یافته های قدیمی خودشان هستند.

نوروزی افزود: اقتصاد ساده نیست و با کلیشه ای فکر کردن بهبود نمی یابد بلکه باید بدانیم تیم سازی، نهادسازی نیست. وی تصریح کرد: از سوی دیگر، تسهیلگران در این مسیر باید نخبه و به روز باشند و درگیر همان کلیشه های جامعه روستایی نباشند.

شهبازی در این باره گفت: بحث تسهیلگری بسیار مهم است. در روستا ابتدا کسب و کار خرد احیا می شود و با بازاریابی و وضع قوانین کسب و کار که نیازمند حمایت و همدلی تسهیلگران است، می توان به مدیریت هوشمند روستا رسید.

محمدی از اداره کل استاندارد استان نیز درباره تاثیر مدیریت هوشمند روستا و احیای کسب و کار در آن بر موضوع مهاجرت پرسید.

مدیر محیط زیست منطقه آزاد انزلی با اشاره به یک تجربه ی عملیاتی موفق در این حوزه در یکی از روستاها اظهار کرد: روستاییانی که به شهرها مهاجرت می کنند اکثرا حاشین نشین هستند در حالیکه با احیای اقتصاد‌ روستا مانند اجرای طرح های آبخیزداری، زنبورداری مهاجرت معکوس به روستاها رخ می دهد.

کاظمی نماینده اولیای استان در وزارت اموزش و پرورش نیز در این بخش با بیان اینکه باید نهادهای برنامه ریز را افزایش داد گفت: تغییر در فرهنگ غنی کشورمان به سختی امکان پذیر است در حالیکه باید با دوری از هدررفت توانایی ها، به برنامه ریزی های دقیق اقدام کرد.

پاک سرشت از انجمن‌ تسهیلگری سرمایه گذاری این پرسش را مطرح کرد که اساسا با توانمندسازی روستاها می خواهیم چه هدفی محقق شود؟

شهبازی در پاسخ به وی، تامین امنیت غذایی را از مهمترین اهداف توانمندسازی جوامع روستایی عنوان کرد و گفت: همچنین حفظ انرژی و مدیریت منابع آب هم از دیگر اهدافی است که با توانمندسازی روستاها دنبال می شود.

قلمبر از بورس منطقه آزاد انزلی نیز در این بخش با اشاره به ظرفیت های بورس کالای کشاورزی تاکید کرد: ورود کشاورزان به بورس کالا با هر حجم محصولی که دارند می تواند در رونق اقتصادی روستاها تاثیر بسیاری بگذارد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.3.0
    V5.6.3.0