يکشنبه, 18 خرداد 1399
  • ساعت : ۱۱:۱۹:۸
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ 
  • کد خبر : ۱۸۷۷۲۴
چای خشک در بورس کالا عرضه می شود:
با حضور كارگزاران بورس كالا چگونگی عرضه چای خشك در معاملات بازار بورس بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان، در نخستین نشست نهاد بازار سرمایه گذاری خارجی در آذرماه امسال، شرکت کارگزاری امین فهم شعبه گیلان مباحث گواهی سپرده کالایی و روش تأمین مالی در بورس کالا با تاکید بر ساختگاه منطقه ویژه اقتصادی لاهیجان را تبیین و تشریح کرد.
محبوبه پورقلمبر در ابتدا با ارائه تعریفی از گواهی سپرده اظهار کرد: گواهی سپرده برگه ی اوراق بهاداری است که مالک آن، دارای یک کالایی در انبارهای مورد پذیرش بورس است که مزایای متعددی دارد.
وی افزود: با گواهی سپرده، امکان نقدینه کردن کالاها برای کشاورزان مهیا است و هزینه ی انبارداری و جابجایی بین انبارهای مختلف کاهش می یابد.
پورقلمبر تصریح کرد: فاصله ی زمانی بین تولید و مصرف کالا نیز از دیگر مزایای گواهی سپرده است که نیاز به معامله ی سریع کالا نیست و به ثبات قیمتها کمک می کند. همچنین امکان تامین مالی را برای تولید کننده ایجاد می کند.
به گفته ی مدیر شرکت کارگزاری امین فهم گیلان، هم‌اکنون زعفران، پسته، زیره سبز، ذرت در بازار بورس کالا با استفاده از گواهی سپرده کالایی معامله می شود.
در ادامه ی نشست، وحید صادقی نژاد از کارشناسان کارگزاری امین فهم با بیان اینکه در دنیا محصولات دامی،زراعی و کشاورزی در بورس معامله می شوند، دو کشور هندوستان و برزیل را از کشورهای با پیشینه ی بالا و موفق در این حوزه معرفی کرد.
وی با اشاره به قابلیت عرضه ی چای خشک گیلان در بورس کالا گفت: کالایی که ماندگاری بالا مثل چای خشک دارد می تواند در بورس معامله شود.
صادقی نژاد افزود: چای استانداردپذیر است و قابلیت نگهداری در انبارها را دارد و هیچگونه محدودیتی از لحاظ قانونی برای عرضه در بازار بورس ندارد.
وی تاکید کرد: چای خشک به عنوان یک کالایی که گواهی سپرده کالایی را داشته باشد، در بورس پذیرفته شده و هم‌اکنون برای شروع کار باید انبارهایی برای آن تعیین کرد.
در بخش دوم این نشست، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه بورس کالا یک‌موضوع جهان شمول است که باید اجرای آن در کشور را نیز پذیرفت اظهار کرد: حالا با وجود چنین موقعیتی بابد دید که در استان ما، چه توانمندی برای گواهی سپرده ی کالا وجود دارد؟ مولایی پور افزود: باید گام اول را برای این حوزه در محصولاتی مثل چای و برنج برداشت.
با این سخنان، فرزان سبحانی یکی دیگر از کارگزاران بورس کالا شرکت امین فهم اعلام کرد: در صورت اظهار تمایل و علاقمندی از سوی فعالان چای این امکان وجود دارد که نخستین گام یعنی تعیین و پذیرش انبار برداشته شود. وی ادامه داد: پس از پذیرش انبار یک‌ نماینده معرفی می شود و گام های بعدی برداشته می شود.
در ادامه، صادقی نژاد کارشناس بورس کالا تصریح کرد: فعالان حوزه چای اعم‌ از چایکار و باغدار و تاجر می توانند وارد بازار بورس کالا شوند به طوری که لازم نیست حتما سرمایه داران بزرگی در این حوزه فعال باشند زیرا که هم‌اکنون در بازار زعفران کشاورزان خود نسبت به معامله ی محصول خود در بازار بورس کالا اقدام می کنند اما مطمئنا برای رسیدن به این‌ مهم، باید سازمان چای حمایت کند و فعالان حوزه چای به این بازار وارد شوند.
خردادپور معاون بازاریابی و تنظیم بازار سازمان چای کشور در این بخش با بیان اینکه سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار تن چای تولید می شود گفت: مطمئنا شفافیت لازم در این حوزه باید صورت گیرد تا فعالان حوزه چای وارد بازار بورس کالا شوند.
جعفری از اتحادیه چایکاران شمال نیز در بخش پرسش و پاسخ با تاکید بر اینکه افزایش قیمت محصول چای برای مصرف کننده با ورود به بورس کالا سیاست چایکاران نیست اظهار کرد: چای یک محصول خرده بهره بردار مانند زعفران نیست و از طرفی خریداران با دیدن رنگ و طعم چای نسبت به خرید و فروش آن اقدام می کنند لذا نمی توان انتظار داشت که این محصول روی نمودار و در فضای معاملاتی بورس معامله شود.
سمیعی کارخانه دار چای و از سندیکای چایکاران هم در این بخش با اشاره به اهمیت استاندارد چای گفت: چای محصولی است که از انواع درجه کیفیت برخوردار است لذا برای ورود آن به بازار بورس کالا باید برای انواع درجه های کیفی آن، راهکار اندیشید. وی اعلام امادگی کرد که انبار چای خود را به عنوان اولین انبار چای برای ورود چای خشک در بازار بورس کالا اظهار کند و نخستین گام برای ورود چای به این بازار برداشته شود.
معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارائی گیلان نیز در پایان این نشست با تاکید بر اینکه باید یک مدل از سوی بورس برای ورود چای خشک به بازار گواهی سپرده کالا تعریف شود بیان کرد: بورس باید همچون زعفران و پسته یک‌مدل برای چای تعریف کند تا ابهامات موجود برای فعالان این حوزه رفع شود.
نوروزی افزود: مطمئنا سازمان چای نیز باید به طور شفاف نظر خود را در این حوزه ارائه کند و در نهایت با تشکیل یک کارگروه اقدام‌ مشترک نسبت به عملیاتی کردن گواهی سپرده کالا محصول چای خشک اقدام کرد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.3.0
    V5.6.3.0