يکشنبه, 18 خرداد 1399
  • ساعت : ۱۱:۱۰:۵۷
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ 
  • کد خبر : ۱۸۷۷۲۲
در مرکز خدمات سرمایه گذاری تاکید شد:
ضرورت تشكیل یك هسته ی مركزی كه منبع جستجوی مصرف كنندگان در داخل كشور باشد
مدیرعامل شرکت کاسپین کارمن منطقه ازاد انزلی بر تشکیل یک هسته مرکزی برای تامین‌نیاز بازار از داخل کشور تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان، در نشست نهاد بازار سرمایه گذاری خارجی که ۲۵ آبان برگزار شد، مدیرعامل شرکت کاسپین کارمن منطقه آزاد انزلی به مبحث " زنجیره تامین مواد اولیه، تولید،حمل، بسته بندی و اخذ استانداردها" پرداخت.
مهندس نیکوروان در این نشست با بیان اینکه کشورهای چین، کره جنوبی و آمریکا از سالها پیش در اقتصاد هوشمند فعال هستند اظهار کرد: در کشورهای دنیا در ابتدا به بازار مصرف توجه می شود و سپس به تولید می پردازند.
وی افزود: شرکت های بزرگی مانند گوگل بر اساس جستجوها، آمار نیازهای مردم را به دست می آورد و سپس این اطلاعات را به شرکت های تجاری بزرگ ارائه می دهد. نیکوروان این اقدام را نوعی بازاریابی موفق دانست و گفت: امروزه به دلیل گسترده بودن بازارهای هدف و رقابتی بودن محصول نهایی و کاهش هزینه های خرید مواد اولیه، نیروی انسانی، دولت ها به سمت تجارت های هوشمند روی آورده اند.
مدیرعامل شرکت کاسپین کارمن منطقه آزاد انزلی توضیح داد: برای تجارت هوشمند، در ابتدا باید سامانه ای با زیرساخت و پیش بینی ۵ فاز به صورت هوشمند و دینامیکی طراحی کرد که شرکت های تولیدکننده، حمل، بسته بندی، بیمه ها، شرکت های واسط جهت اخذ مجوزها و استانداردهای لازم، انجام امور گمرکی، فروشندگی مواد اولیه معتبر مدارک خود را در سامانه بارگذاری و خدمات خود را اعلام کنند.
نیکوروان تاکید کرد: برای تشکیل چنین هسته ی مرکزی، بخش دولتی باید اقدام کند زیرا آمار و اطلاعات را در اختیار دارد و بخش خصوصی در ایران از داشتن چنین حجم گسترده ای از اطلاعات محروم است.
در بخش دوم این نشست که پرسش و پاسخ در آن انجام شد، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی گیلان با بیان اینکه امکان تشکیل چنین هسته ی مرکزی برای بخش دولتی بسیار پیچیده و زمانبر است گفت: امکان تشکیل چنین هسته ی مرکزی توسط بخش خصوصی  امکانپذیرتر است. مولائی پور افزود: مطمئنا باید قوانین و مقرراتی داشته باشیم که بخش دولتی را مکلف کند به بخش خصوصی اطلاعات و آمار ارائه کند.
نیکوروان در پاسخ به این موضوع، اظهار کرد: برای جمع آوری اطلاعات به ساختار پرهزینه و پیچیده ای نیاز نیست بلکه با هوشمند سازی، سیستم های هوشمند به طور سیستماتیک اطلاعات را دریافت و ثبت می کنند. به عبارت بهتر در هسته ی مرکزی، خرید خدمت با راه اندازی سایت انجام می گیرد.
پاک سرشت از انجمن‌تسهیلگری سرمایه گذاری نیز در این بخش با بیان اینکه دولت باید در کل امور دست خود را کوتاه کند گفت: در حال حاضر نهادهایی مانند اتاق بازرگانی مسئول تامین زنجیره ی تولید هستند.
مدیرعامل شرکت کاسپین کارمن منطقه آزاد انزلی در پاسخ توضیح داد: هدف اینست که یک‌هسته ی مرکزی داشته باشیم که یک سری داده را از بازار دریافت کرده و پردازش کند. درواقع نیاز بازار از داخل تامین شود و نه از خارج.
معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارائی گیلان نیز در این بخش با بیان اینکه با وجود اینکه دولت در حوزه ی تسهیلات و بیمه و اطلاعات بهتر کار می کند گفت: با اینهمه واقعیت اینست که ناکارامدی دولت در این حوزه وجود دارد. نوروزی افزود: با وجود این باید یک حالت بینابینی را انتخاب کرد که در عین اینکه مستقل از دولت باشد تحت حمایت دولت باشد و به نظر می آید اتاق بازرگانی یک ماوا برای این منظور است که می تواند سامانه ای ایجاد کند.
در پایان این نشست با اعلام امادگی بورس کالا منطقه آزاد انزلی، مصوب شد طی نشستی، این مسئولیت را بر عهده بگیرد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.3.0
    V5.6.3.0