يکشنبه, 18 خرداد 1399
  • ساعت : ۹:۱۵:۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۸/۲۹ 
  • کد خبر : ۱۸۷۵۷۷
معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان:
منطقه ویژه لاهیجان می تواند به یك منطقه ی اقتصادی هوشمند تبدیل شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارائی گیلان، از سلسله نشست های مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی حول محور " اقتصاد هوشمند " معاون امور اقتصادی در تازه ترین نشست این مرکز، تبدیل منطقه ی ویژه لاهیجان به یک "منطقه آزاد تجارت دیجیتال " را تبیین کرد.

علیرضا نوروزی در ابتدا با اشاره به موفقیت منطقه آزاد اقتصادی دیجیتال مالزی که از سال ۲۰۱۶ فعالیت خود را آغاز کرده گفت:  منطقه ی فوق در مالزی می تواتد یک الگو برای منطقه ویژه ی لاهیجان باشد.

وی با بیان اینکه وزیر ارتباطات رشد بخش IT در اقتصاد کشور را ۶ درصد اعلام کرده افزود: این آمار نشان می دهد که توانایی رشد حوزه اقتصاد دیجیتال یا فناورانه در کشور وجود دارد.

معاون اداره کل امور اقتصادی و دارائی گیلان سپس سه اقدام مالزی برای توسعه اقتصاد دیجیتال را تشریح کرد و گفت: در گام نخست مالزی برای رسیدن به این مهم، یک کانون و هاب در حوزه ی فنآوری اطلاعات و ارتباطات ایجاد کرده است. سپس به نهادسازی پرداخته و سازمان اقتصاد دیجیتال مالزی را تاسیس کرده و سرانجام منطقه آزاد تجارت دیجیتال را ایجاد  کرده است.

نوروزی با یاداوری اینکه منطقه ویژه اقتصادی لاهیجان از سال ۸۹ مصوب شده افزود: تاکنون هیچ کارکردی برای این منطقه در استان صورت نگرفته لذا هم اکنون می توان این منطقه را به یک بستر هوشمند و فناورمحور تبدیل کرد.

وی تصریح کرد: در طرح آمایش سرزمین استان نیز، شرق گیلان  پهنه ی نوآوری معرفی شده و می توان با تامین زیرساختهایی مانند فیبر نوری به سمت اقتصاد دیجیتال و فناورانه گام برداشت.

نوروزی با تاکید بر اینکه باید از کارکردهای مرسوم برای منطقه ویژه لاهیجان دست کشید افزود: منطقه تجارت دیجیتال مالزی الگوی مناسبی برای لاهیجان است و می توان منطقه ویژه لاهیجان را به منطقه ویژه ی فناوری تبدیل کرد.

وی ادامه داد: در گیلان دو منطقه ی انزلی و آستارا فعالیت می کنند که با توجه به کارکردهای مرسوم و سنتی شروع کرده و هم‌اکنون با چالش هایی در کارکردشان مواجه هستیم اما برای منطقه ی لاهیجان پس از گذشت ۱۰ سال از زمان تصویب آن، می توان یک کارکرد جدید و فناورانه تعریف کرد تا با دانش روز اقتصاد هوشمند در گیلان کلید بخورد.

در بخش دوم این نشست که به پرسش و پاسخ اختصاص یافت، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی گیلان با اشاره به توانمندی های جوانان گیلانی در حوزه فناوری اظهار کرد: تبدیل منطقه ی ویژه لاهیجان به فناوری می تواند سایر ظرفیت های این شهرستان و شرق گیلان را بالفعل کند. مولایی پور افزود: در لاهیجان می توان حمل و نقل و گردشگری را بر پایه ی فناوری هوشمند انجام داد و مطمئنا مرکزیت این فعالیت ها می تواند در منطقه ی ویژه ی لاهیجان عملیاتی شود‌.

قلمبر از بورس منطقه ی آزاد انزلی نیز در این بخش با بیان اینکه در فناوری نوین، ابزارهای مالی نوین هم وجود دارد گفت: با توجه به اینکه گیلان از فعالیت شرکت های کوچک و محصولات متنوع برخوردار است لذا می توان با کمک‌ بازار بورس، از ابزارهای نوین مالی بهره برد و مشکلات این بنگاه های کوچک را با تامین منابع حل کرد.

وی ادامه داد: گواهی سپرده ی کالا برای محصولات متنوع کشاورزی با افزایش اطلاعات و دانش فعالان این عرصه، یک ابزار نوین است که براحتی در بازار بورس قابلیت اجرا دارد و هم‌اکنون برای محصولاتی چون ذرت، زیره، جو و زعفران در حال اجرایی است.

قلمبر با اشاره به تولید محصول چای در لاهیجان گفت: ایجاد یک‌ منطقه ی ویژه اقتصادی بر پایه ی فناوری در لاهیجان می تواند موجب رونق بازار چای در بورس کالا شود‌.

نوروزی با تایید این سخنان گفت: محصولات استان را می توان در یک شبکه ی بازاریابی الکترونیک‌ که کانون آن در منطقه ی ویژه لاهیجان باشد، در بورس تعریف کرد.

در ادامه کارشناس تعاون روستایی استان با بیان اینکه باید بستر توسعه در منطقه فراهم باشد اظهار کرد: با پراکنده کاری بین دستگاه ها و سازمان ها نمی توان توسعه منطقه را رقم زد. گویا افزود: باید با مهندسی مجدد، زیرساخت های لازم را در لاهیجان و منطقه ی ویژه فراهم کرد.

نوروزی در پاسخ به این سخنان گفت: باید به دور از نگاه حذفی، برای تعریف اثربخش و ارزش افرین کارکردها مهندسی مجدد صورت گیرد.

پرهیزگار از سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز در این بخش با اشاره به ظرفیت فعالیت دانشگاه آزاد در لاهیجان گفت: می توان از وجود نیروعای علمی و تحصیلکرده دانشگاه در منطقه استفاده کرد و از طرفی با تعریف جدیدی از کشاورزی چای در لاهیجان و توسعه گردشگری،اقتصاد شرق گیلان را رونق بخشید.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.3.0
    V5.6.3.0