شنبه, 17 خرداد 1399
  • ساعت : ۱۲:۴:۳۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ 
  • کد خبر : ۱۸۷۵۷۳
مهرانفر در گفتگو با خبرنگار اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان:
بازار سرمایه، محلی مناسب برای تامین مالی بنگاه ها است

تامین منابع مالی در زنجیره ی تولید، دغدغه ای است که در وضعیت امروز اقتصاد ایران گریبانگیر صاحبان صنایع به ویژه صنایع کوچک و متوسط است. این مهم در استانی چون گیلان که بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط در آن متمرکز است از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مدیر بورس منطقه ای گیلان معتقد است بازار سرمایه برای هر کسب و کاری، راهکاری برای تامین‌ منابع مالی دارد.گفتگوی زیر در این راستا توسط خبرنگار اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان با محمدرضا مهرانفر انجام گرفته است.

وزیر اقتصاد اخیرا تاکید کرده که " بورس یک تکیه گاه برای بخش خصوصی است " نظرتان در این باره چیست؟

مطمئنا بازار سرمایه محلی مناسب برای تامین مالی بنگاه ها است. در کشورهای پیشرفته در حوزه اقتصاد، صاحبان صنایع برای بلند مدت از طریق بازار سرمایه تامین مالی می نمایند در حالی که در کوتاه مدت، بانک ها این نقش را ایفا می کنند به طوریکه طبق آمار بازار سرمایه سهم ۸۰ درصدی و بانک ها سهم ۲۰ درصدی در تامین منابع مالی برای فعالان اقتصادی دارند اما در کشور ما این نسبت برعکس بوده و بانک ها نقشی ۸۰ درصدی را ایفا می کنند که این وضعیت باعث شده عملا بازار سرمایه با وجود دارا بودن ابزارهای متنوع مالی، سهمی کمتر در جریان تامین مالی بنگاههای اقتصادی ایفا کند. باید بدانیم‌ که بازار سرمایه با تنوع ابزار مالی، متناسب با هر کسب و کاری، یک روش تامین‌ منابع دارد.

به نظر شما چرا در کشور ما، نقش افرینی بازار سرمایه نسبت به بانکها کمتر و ضعیف تر است؟

دلایل متعددی در این وضعیت تاثیرگذار هستند. اما انچه که مهم است اینست که باید شفافیت های مالی در کشور شناخته شود‌. شاید همین عدم تمایل به شفافیت مالی شرکت ها برای ورود به بازار سرمایه باعث می شود که صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی متوسل شدن به بانکها را به بازار سرمایه ترجیح دهند در حالیکه حضور در بورس می تواند برایشان ضمن پایین تر بودن هزینه های تامین مالی، منافع بلندمدت بیشتری  هم داشته باشد.

در حال حاضر استقبال گیلانی ها از بازار سرمایه چطور است؟

خوشبختانه در گیلان سرمایه گذاران استقبال خوبی از بازار سرمایه دارند به طوریکه در حال حاضر متوسط معاملات روزانه بورس گیلان ۴۰ میلیارد تومان است و این امار سبب شده که همواره گیلان رتبه چهارم یا پنجم کشور را در بین بورس های مناطق کل کشور به خود اختصاص دهد اما با وجود این استقبال سرمایه گذاری، سرمایه پذیر یا به عبارت دقیقتر شرکتهای گیلانی که مایل به حضور در بازار بورس باشند، کم تعداد هستند.

با چنین بی رغبتی در گیلان از سوی صاحبان بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط و حتی بزرگ که فعالیت قابل توجهی از جمله صادرات محصولات نیز دارند، چگونه منابع مالی شرکتهایشان تامین می شود؟

تمایل شرکتهای گیلانی به بانکها بسیار زیاد است. البته این موضوع در تمام کشور مشهود است اما در وسعت استانی چون گیلان، شاهد رجوع بنگاه ها به بانک ها بیشتر نسبت به بازار بورس هستیم. در حالیکه شرکت ها با ورود به بازار بورس برای تامین منابع مالی، گزارش های شفاف مالی در زمانهای مشخص و مداوم باید منتشر نمایند و سرمایه بدست امده در مسیر تولید، خدمات، و به تبع آن اشتغالزایی و درامدزایی به کار گرفته می شود و این شرکت ها همواره توسط ناظران بورس مورد رصد قرار داشته و حسابرسی شرکت ها با شفافیت همراه است.

با وجود چنین وضعیتی و سودهایی که بانکها از صاحبان صنایع بخاطر تسهیلات دریافت می کنند و شاهد افول روند تولید به ویژه در استانی مانند گیلان به دلیل بدهکاری های کلان بانکی هستیم، چه اقدامی می توان انجام داد که صاحبان صنایع کوچک و متوسط در استانی چون گیلان به سمت بازار بورس علاقمند شوند؟

مطمئنا برخی اقدامات می تواند مشوق شرکت ها باشد تا بیشتر به سمت بازار سرمایه بیایند. به عنوان مثال میزان معافیت های مالیاتی برای شرکتهایی که وارد بازار سرمایه می شوند افزایش داده شود. این راهکار جاذبه فوق العاده ای برای شرکتها خواهد داشت. یا حتی می توان نسبت به میزان سهامی که با شفافیت مالی شرکتها در بورس عرضه می شود، معافیت مالیاتی به شرکتها اعطا شود.

علاوه بر افزایش معافیت های مالیاتی، چه راهکار دیگری می توان برای افزایش رغبت برای حضور در بازار سرمایه انجام داد؟

یکی دیگر از راهکارها، اعطای یارانه برای تامین مواد اولیه از سوی دولت به شرکت هایی است که با شفافیت عملکرد وارد بورس شده اند. راهکار دیگر تسهیل و ثبات در گمرک برای صادرات و واردات است به طوری که بعضی مواقع تغییر مکرر و متعدد بخشنامه ها و قوانین سبب می شود که فعالان تولیدی دچار ضرر بسیاری می شوند.

به عبارت بهتر، انچه که باید دولت انجام دهد بسترسازی برای فعالیت بخش خصوصی است و این مهم با بکارگیری سیاست هایی در سطح کلان قابل اجراست. پیشنهادهایی که از مناطق مختلف و سطح خرد به مدیران بالاتر گزارش می شود در سیاست گذاری مورد توجه قرار گیرد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.3.0
    V5.6.3.0