يکشنبه, 18 خرداد 1399
  • ساعت : ۱۳:۵۲:۲۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ 
  • کد خبر : ۱۸۶۴۲۸
مربی مرکز مهارت های پیشرفته اداره کل فنی و حرفه ای:
دانش هوش مصنوعی می تواند پیش بینی درستی از آینده اقتصادی شركت ها ارائه كند
مربی هوش مصنوعی مرکز مهارت های پیشرفته اداره کل فنی و حرفه ای گفت: دانش هوش مصنوعی کاربردهای متنوعی در مسائل مالی دارد که می تواند آینده اقتصادی شرکت ها را پیش بینی کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان، نشست تبیین و تشریح "کاربرد هوش مصنوعی در اقتصاد نوین" از سلسله نشست های نهاد بازار سرمایه گذاری برگزار شد.

در این نشست، مربی هوش مصنوعی مرکز مهارتهای پیشرفته اداره کل فنی و حرفه ای با  بیان اینکه هوش مصنوعی علاوه بر پردازش، پیش بینی و تخمین از شرایط آینده را اعلام می کند اظهار کرد: تخمین آینده و پیش بینی که از کاربردهای هوش مصنوعی است می تواند در مسائل مالی شرکت ها بسیار مفید باشد.

مهندس مینویی با اشاره به کاربردهای متعدد هوش مصنوعی در امور مالی و اقتصادی گفت: بهینه سازی خرید سهام بورس، پیش بینی روند قیمت سهام، پیش بینی سود آتی سهام، پیش بینی نرخ ارز، پیش بینی های مالی بانک ها، پیش بینی ریسک ورشکستگی مالی از جمله مسائل مالی است که می توان با استفاده از  هوش مصنوعی انجام داد.

وی افزود: هوش مصنوعی در واقع تقلید یک ماشین از رفتار هوشمندانه انسان است. مربی اداره کل فنی و حرفه ای تصریح کرد: یک شبکه عصبی مصنوعی ایده ای است برای پردازش اطلاعات که از سیستم عصبی زیستی الهام گرفته شده و مانند مغز انسان به پردازش اطلاعات می پردازد.

به گفته ی مینویی، با بکارگیری شبکه عصبی مصنوعی در مسائل می توان مشکلات مربوط به بهینه سازی ، شناسایی، تخمین، پیش بینی و بهبود دقت و صحت تصمیم گیری را حل کرد.

مربی هوش مصنوعی مرکز مهارت های پیشرفته اداره کل  فنی و حرفه ای با بیان اینکه شاهد افزایش سرعت و شتاب در بازارهای جهانی هستیم اظهار کرد: استفاده از دانش هوش مصنوعی می تواند در شناخت بازار و آینده ی آن کمک شایانی به فعالان اقتصادی کند.

وی سپس با ارائه مثال هایی از کاربرد شبکه عصبی مصنوعی در تشریح عملکرد دو هزار شرکت واحد بازار بورس در حوزه قطعات خودروسازی ایران افزود: با استفاده از داده ها می توان تا درصد بسیاری بالایی همچون 96 درصد نسبت به وضعیت اینده ی شرکت ها پیش بینی انجام داد.

مینویی تاکید کرد: رشد نوین اقتصادی از دانش و اطلاعات سرچشمه می گیرد و موجب سرمایه گذاری هدفمند و کاهش ریسک و افزایش اطمینان خاطر در فعالیت های اقتصادی می شود.

در بخش دوم این نشست که به پرسش و پاسخ اختصاص یافت، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اهمیت شناخت دانش هوش مصنوعی به ویژه در بخش خصوصی گفت: بخش خصوصی باید بتواند از چنین دانشی بهره ی کافی ببرد و منتظر بخش دولتی نباشد زیرا بخش دولتی فقط می تواند کمک کننده باشد. مولایی پور همچنین خواستار توضیحات و ارائه مصادیق بیشتر از عملیاتی کردن شبکه عصبی مصنوعی در صنعت گیلان شد. مینویی در این باره با تاکید بر اینکه می توان با استفاده از هوش مصنوعی وضعیت اقتصادی و اینده ی شرکتها را تخمین زد گفت: در استان های البرز و تهران با استفاده از این دانش، روند سهام ایران خودرو و همچنین نرخ تولید ان پیش بینی شده اما در گیلان هم اکنون در اداره کل فنی وحرفه ای الگوهایی در خصوص مهندسی پزشکی، طرح ترافیک در دست مطالعه است.

وی افزود: صنایع گیلان با ارائه داده ها می توانند با درصد بسیار بالایی از اینده ی تولید خود اطلاع یابند و به نوعی از اسیب هایی که ممکن است در اینده اقتصادی شرکت رخ دهد، پیشگیری کنند.

جواد کاظمی نماینده اموزش و پرورش نیز در این بخش با اشاره به وجود نخبگان و استعدادهای بسیار گیلانی در حوزه هوش مصنوعی گفت: استفاده از هوش مصنوعی و به عبارت دقیقتر، منطق فازی در بانک ها و فروشگاه های بزرگ بسیار کاربرد دارد. وی ادامه داد: هم اکنون این فرصت در اداره کل فنی و حرفه ای گیلان مهیا شده که این دانش را اموزش دهد اما برای پیاده سازی این فرصت، نیاز به مدیران جسوری است که از نخبگان گیلانی استفاده کنند ک تحلیل ها را در دستگاه ها و حوزه های مختلف اجرایی کنند تا اینده ی اقتصادی استان به نحو مطلوبی پیش بینی شود.

پاک سرشت از انجمن تسهیلگری سرمایه گذاری نیز در این بخش با بیان اینکه باید کمبودها در کشور را مدنظر قرار دهیم اظهار کرد: باید متناسب با شرایط از هوش مصنوعی استفاده کنیم. وی این پرسش را مطرح کرد که اموزش این دانش در فنی و حرفه ای تا چه میزان می تواند برای بنگاه های اقتصادی گیلان مفید باشد؟

در پاسخ به وی، مینویی گفت: فنی و حرفه ای این اموزش را می دهد که در دنیای اقتصاد می توان با استفاده از دیتاها، یک تشخیص و پیش بینی از شرایط اقتصادی شرکت ها به دست اورد و مطمئنا این مهم می تواند در تصمیم گیری ها و روند حرکت شرکت های صنعتی مثمرثمر باشد.

نوروزی معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی نیز در بخش دوم نشست با بیان اینکه اقتصاد ما از ناتعادلی در رنج است اظهار کرد: برای هوشمندسازی اقتصاد ابتدا باید مجهز به سیستم شناخت اقتصاد باشیم و سپس به هوشمندسازی برسیم.

وی افزود: بنابراین به نظر می آید نیاز به تدوین یک سند هوشمندسازی اقتصاد برای استان احساس می شود.

مینویی با استقبال از این پیشنهاد گفت: یک اتاق فکر نیاز است که در کنار ما به عنوان کارشناسان حوزه هوش مصنوعی، کارشناسان اقتصادی نیز حضور پیدا کنند تا بتوانیم در کنار هم نسبت به هوشمندسازی اقتصاد استان گام برداریم.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.3.0
    V5.6.3.0