يکشنبه, 18 خرداد 1399
  • ساعت : ۹:۲۲:۴۸
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۷/۰۷ 
  • کد خبر : ۱۸۶۰۷۱
عضو هیات علمی دانشگاه گیلان:
دستگاه های دولتی از توانمندی دانشگاه بهره ببرند
عضو هیات علمی دانشگاه گیلان با اشاره به توانمندی دانشگاهیان برای بهبود حوزه کشاورزی استان گفت: ارتباط بین دستگاه های دولتی و دانشگاه باید افزایش یابد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان، در اخرین نشست مرکز خدمات سرمایه گذاری در تابستان امسال، سامانه جامع مدیریت کشاورزی توسط عضو هیات علمی دانشگاه گیلان تبیین شد.

دکتر وظیفه دوست در این نشست با اشاره به تاثیر سامانه های هوشمند در بهبود کشاورزی اظهار کرد: سامانه هایی از جمله سامانه تحت وب سند ملی آب کشور می توانند نیاز آبی کشور در نقاط مختلف را تعیین کند لذا بهره برداری از چنین سامانه هایی می تواند منجر به صرفه جویی در مصرف آب در حوزه کشاورزی و ارتقای محصولات شود.

وی افزود: سامانه های دیگر از جمله سامانه دیده بانی باغات کشاورزی نیز در جهت ارتقای کشاورزی باغی تدوین شده و بکار بردن این سامانه ها باعث می شود بتوانیم رصد و پایش علمی از مزارع و باغات سطح کشور داشته باشیم.

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان سپس به تشریح سامانه جامع اطلاعات کشاورزی پرداخت و گفت: این سامانه به سفارش آستان قدس رضوی تدوین شده و در آن مدیریت مجموعه قطعات کشاورزی، پایش مزارع از طریق ماهواره، ورود و ثبت کلیه عملیات کشاورزی توسط اپراتورها و ارتباط با دستگاه های IOT انجام می شود.

وظیفه دوست تصریح کرد: هدف نهایی از این سامانه داشتن یک داشبورد مدیریتی در قالب هوش تجاری است که انواع حوزه های زراعی، باغبانی و دامپروری را پشتیبانی می کند.

وی با بیان اینکه در این سامانه بیش از 170 نوع عملیات کشاورزی از مرحله ی داشت تا فروش با زیرمجموعه های مختلف پیش بینی شده گفت: درسامانه جامع اطلاعات کشاورزی به مدیریت منابع انسانی نیز پرداخته شده است.

وظیفه دوست سپس با ارائه مصداقی از چگونگی عملکرد سامانه جامع اطلاعات کشاورزی از عدم توجه دستگاه های استانی نسبت به اطلاعات هوشمند برای بهبود عملکرد کشاورزی گیلان انتقاد کرد و افزود: متاسفانه هر سامانه ای که برای حوزه کشاورزی تدوین کرده ایم به سفارش استان های غیر گیلان بوده در حالیکه انتظار داریم دستگاه های داخل استان نسبت به بهره مندی از سامانه هایی که می توانند در ارتقای کشاورزی استان مفید باشند، رغبت و استقبال از خود نشان دهند.

وی ادامه داد: ارتباط بین دانشگاه گیلان و دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی در استان ناچیز است در حالیکه ایده ها و توانمندی های بسیاری در دانشگاه گیلان وجود دارد که می تواند منجر به ارتقای کشاورزی استان شود.

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان تصریح کرد: بسیاری از دیتاهای ماهواره ای به صورت رایگان در دسترس است اما در سازمان هایی همچون جهاد کشاورزی استان و شرکت آب منطقه ای از این دیتاها هیچ استفاده ای نمی شود.

وی تاکید کرد: بهره مندی از این دیتاها می تواند منجر به بهبود شرایط گیلان شود و عدم استفاده از انها منتج به ضررهای قابل پیش بینی در گیلان می شود.

در بخش دوم این نشست که به پرسش و پاسخ اختصاص یافت، شهرام سعادتمند از سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران با تقدیر از برگزاری مستمر جلسات مرکز خدمات سرمایه گذاری در گیلان با بیان اینکه گیلان یک استان ثروتمند است گفت: فعالان صنایع، تجارت و کشاورزی می توانند از برگزاری چنین جلساتی و سامانه هوشمندی که معرفی شده استفاده ی کامل ببرند. وی افزود: سازمان سرمایه گذاری امادگی دارد در معرفی این سامانه هوشمند و سامانه های مشابه در حوزه های مختلف به ویژه سامانه کشاورزی به سرمایه گذاران بین المللی اقدام کند.

سعادتمند همچنین این پرسش را مطرح کرد که  آیا با استفاده از سامانه هوشمند و جامع اطلاعات کشاورزی می توان نسبت به تعیین و کاهش مصرف سموم کشاورزی در مزارع بهره برد؟ در پاسخ به وی، وظیفه دوست گفت: با استفاده از تصاویز پهپادی می توان زمان مناسب سم پاشی و پاشش سم را که در کشاورزی بسیار مهم است، تعیین کرد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی گیلان نیز در این بخش با بیان اینکه برای ایجاد ارتباط بین دانشگاه و دستگاه های اجرایی نیاز است که اطلاع رسانی قوی و درستی از توانمندی های دانشگاه ارائه شود اظهار کرد: سامانه ی فوق می تواند به عنوان یک کالای فنی و خدماتی به سرمایه گذاران بین المللی ارائه شود.

اسدپور از مرکز توسعه نوغانداری نیز در این بخش با اشاره به تغییر کاربری ها در سالهای اخیر این پرسش را مطرح کرد که سامانه ی فوق چه کمکی در این حوزه می تواند انجام دهد؟ در پاسخ به این سوال، عضو هیات علمی دانشگاه گیلان توضیح داد: می توان از دیتاهای ماهواره ها به صورت رایگان استفاده کرد به طوری که با دقت بالای 95 درصد امکان تعیین دقیق میزان تغییر کاربری ها را بدست اورد اما مطمئنا برای این مهم دستگاه های اجرایی باید همت لازم را به خرج دهند.

پاک سرشت از انجمن تسهیلگری سرمایه گذاری نیز این سوال را پرسید که سامانه ی فوق چه دستاوردی در کاهش هزینه ها دارد؟

در پاسخ به این سوال، وظیفه دوست گفت: در برنامه الگوی کشت، اطلاعات باید به روز باشد زیرا در سطح کلان، براساس مصرف بازار، سطح زیر کشت را تعیین می کنند .وی افزود: مطمئنا در این مسیر باید به صورت کلان تصمیم گرفت و بر این باور هستیم که اگر کشاورز بر اساس اطلاعات به روز اقدام کند منجر به افزایش عملکرد و بهبود تولید و در نهایت کاهش هزینه ها می شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.3.0
    V5.6.3.0