يکشنبه, 18 خرداد 1399
  • ساعت : ۱۲:۵۱:۵۷
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ 
  • کد خبر : ۱۸۵۵۳۱
استاد دانشگاه گیلان: اقتصاد هوشمند با افزایش سواد دیجیتالی در كشور رقم می خورد
استاد دانشگاه گیلان با تاکید بر رفتن به سمت اقتصاد هوشمند گفت: باید سواد دیجیتالی در جامعه افزایش یابد تا از منافع اقتصاد هوشمند در کشور بهره مند شویم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارائی گیلان، موضوع « فرصت ها و چالش های اقتصاد هوشمند» در نشست مرکز خدمات سرمایه گذاری توسط عضو هیات علمی دانشگاه گیلان بحث و بررسی شد.

 

دکتر میرعسگری در این نشست با ارائه تعاریفی از اقتصاد هوشمند اظهار کرد: اقتصاد هوشمند شاخه ای از اقتصاد دانش بنیان تعبیر می شود که بخش عظیمی از فعالیت ها در ان بر پایه ی فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

وی افزود: به عبارت دیگر اقتصاد هوشمند پیامد اقتصاد دیجیتال است و نسبت به اقتصاد سنتی، دوستدار محیط زیست، بهره ورتر و نوآورتر است.

عضو هیات دانشگاه گیلان سپس به تبیین جایگاه ایران در برخی شاخص های اقتصاد هوشمند پرداخت و گفت: در شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات از بین 176 کشور، ایران رتبه ی 81 را دارد. همچنین در شاخص امنیت سایبری رتبه ی ایران 60 است. میرعسگری ادامه داد: در شاخص توسعه دولت الکترونیک، رتبه ی ایران 186 از 193 کشور است اما در شاخص سهولت کسب و کار رتبه 128 ام را از 190 کشور به خود اختصاص داده که نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در بهبود فضای کسب و کار بسیار کلیدی است.

به گفته ی وی، در شاخص رقابت پذیری جهانی رتبه ی ایران از 140 کشور، 89 است که در این حوزه نزدیک شدن به اقتصاد رقابتی با تکیه بر فناوری اطلاعات و ارتباطات با شفافیت اطلاعاتی رقم می خورد.

میرعسگری با بیان اینکه سهم ارزش افزوده ناشی از فناوری اطلاعات و ارتباطات در میانگین رشد اقتصادی کشور قابل توجه است افزود: در برنامه پنج ساله ی ششم پیش بینی شده که سهم ارزش افزوده بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات به 4 درصد برسد که البته با چالش های مختلفی برای رسیدن به این رشد مواجه هستیم.

استاد دانشگاه گیلان به بیان فرصت ها و نقاط قوت اقتصاد هوشمند پرداخت و اظهار کرد: کاهش انواع هزینه ها، افزایش بهره وری، کاهش بروکراسی اداری، افزایش شفافیت و امکان نزدیک شدن به اقتصاد رقابتی با رفع انحصارها و رانت ها و جلوگیری از فساد اقتصادی با استفاده از نظارت آن لاین، افزایش مطالبه گری از طریق پاسخگویی مسئولان، کاهش آلودگی محیط زیست، امکان ورود جوانان به دنیای فناوری و تسهیل در برون سپاری داخلی و بین المللی از جمله نقاط قوت بهره مندی از اقتصاد هوشمند است.

میرعسگری همچنین برخی چالش های بهره مندی از اقتصاد هوشمند را نیز بیان کرد و افزود: سخت بودن تامین امنیت و اعتماد در اقتصاد هوشمند و همینطور بروز تحریم ها که می تواند موجب آسیب به اقتصاد هوشمند باشد از جمله چالش های این اقتصاد است.

 

در بخش دوم این نشست که به پرسش و پاسخ حاضرین اختصاص یافت، مدیرکل امور اقتصادی و دارائی با بیان اینکه اقتصاد هوشمند می تواند همگرایی بین انسان ها را افزایش دهد که منجر به اقتصادی پویا شود اظهار کرد: پس از انقلاب صنعتی طی 200 سال گذشته، بحث همکاری بین انسان ها امری بدیهی در اقتصاد شده اما در کشورهای جهان سوم هنوز همگرایی و همکاری در اقتصاد اتفاق نیفتاده است.

مولائی پور افزود: به نظر می رسد اقتصاد هوشمند می تواند با اشتراک گذاشتن هوش و دانش بین انسان ها منجر به رشد اقتصادی شود.

استاد دانشگاه گیلان با تائید این سخنان گفت: به اشتراک گذاشتن دانش از مباحث اصلی اقتصاد هوشمند است زیرا دانش یک کالای عمومی است و فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند به راحتی با این اشتراک گذاری منجر به توسعه اقتصاد شود به طوری که هم اکنون بخش بزرگی از رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته بر پایه ی فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

در ادامه یکی از حاضرین درباره راهکارهای بهبود فضای کسب و کار با استفاده از اقتصاد هوشمند سوال کرد. استاد دانشگاه گیلان در پاسخ به این سوال گفت: در کشور ما، دریافت مجوزها و بسیاری قوانین و ضوابط غیرضروری که همه ارکان کشور را درگیر خود می کند، موجب چالش در فضای کسب و کار می شوند لذا با رفع این بوروکراسی های مازاد با تکیه بر فناوری اطلاعات و ارتباطات می توان موجب بهبود فضای کسب و کار شد.

نظری از سازمان بنادر و دریانوردی نیز در این بخش این سوال را مطرح کرد که ایران تا چه اندازه برای جهانی شدن می تواند از اقتصاد هوشمند کمک بگیرد؟

میرعسگری در پاسخ با تاکید بر اینکه باید از فرصت هایی که اقتصاد هوشمند مهیا می کند استفاده کرد گفت: باید به مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی برای تولید سخت افزار و نرم افزار فرصت ظهور داد و از سویی از فرار و مهاجرت نخبگان کشور که می توانند در تولید دانش نقش افرین باشند پیشگیری کرد به عبارت بهتر باید بتوانیم با تکیه بر استعداد جوانان و ترغیب آنان به ماندن در کشور به تولید فناوری بپردازیم تا بتوانیم سهمی در اقتصاد هوشمند داشته باشیم.

رضایی از مشاوران طراحان خزر نیز در این بخش با اشاره به تاثیر مدیریت در چرخه ی کسب و کار هوشمند این سوال را پرسید که اولویت های کشور ما برای رفتن به سمت اقتصاد هوشمند چیست؟

استاد دانشگاه گیلان در پاسخ گفت: در ابتدا باید سواد دیجیتال جامعه را افزایش داد به عبارت بهتر باید با آموزش حتی در سنین پایین این بستر را برای رشد اقتصاد هوشمند کشور فراهم کنیم تا بتوانیم منافع اقتصادی بالا از اقتصاد هوشمند را برای کشور رقم بزنیم.  

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارائی گیلان نیز در بخش پرسش و پاسخ با بیان اینکه در اقتصاد هوشمند همواره باید تصمیماتی اتخاذ شود که ارزش آفرینی کند اظهار کرد: به نظر می رسد هرچقدر در عرصه جهانی شدن وارد شویم نقش حکومتها کمرنگ تر می شود به طوری که اقتصاد هوشمند یک اقتصاد بدون مرز است. نوروزی افزود: باید به ظرافت اقتصاد هوشمند توجه کنیم به طوری که سرعت تحول قوانین و استانداردها تحت سلطه ی اقتصاد هوشمند باشد.

میرعسگری در این باره گفت: کاهش نقش حاکمیت و کنترل  و پایش ان بر فضای دیجیتال و اقتصاد مبتنی بر آن در کشورهای در حال توسعه مانند کشور ما رقم می خورد این در حالیست که در کشورهای توسعه یافته این فضا کاملا توسط حکومت ها کنترل می شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.3.0
    V5.6.3.0