يکشنبه, 18 خرداد 1399
  • ساعت : ۱۲:۵۵:۱۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۶/۱۷ 
  • کد خبر : ۱۸۵۲۹۳
مدیرکل روستایی استانداری گیلان:
بیش از 1300 دهیاری در گیلان به سامانه سیماك متصل هستند
مدیرکل روستایی استانداری گیلان از اجرای طرح سیماک در 1329 روستای استان خبر داد و گفت: اجرای سیماک سرعت اعطای مجوزها و استعلامات در روستاها را افزایش داده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان، در نشست نهاد بازار سرمايه گذاري خارجي گيلان که حول مبحث طرح سیماک در نهم شهریور برگزار شد،" مکانیزه کردن فرآیندهای ارایه خدمات در روستاها در بستر سیماک " توسط مدیرکل  روستایی و شوراهای استانداری گیلان بررسی شد.

پیرعلایی در این نشست با بیان اینکه گیلان دو هزار و 700 روستا دارد اظهار کرد:

طرح سیماک در روستاها منجر به کاهش زمان فرایند استعلام ها تا 26 روز شده اما طی چند ماه اخیر با وجود استقبال از این طرح و همکاری دهیاری ها، متاسفانه شاهد عدم همکاری بنیاد مسکن هستیم.

وی با اشاره به رشد فروش زمین های باغی و زراعی در روستاها گفت: اگر همین روند ادامه یابد گیلان نیز همچون استان مازندران شده و هیچ زمین زراعی برای استان باقی نمی ماند.

 پیرعلایی ادامه داد: نظارت بر دهیاری ها وظیفه دفتر امور روستایی استانداری است و به همین منظور اعزام اکیپ های بازرسی هفتگی به دهیاری ها در اینده نزدیک در استان اجرایی می شود.

مدیرکل روستایی استانداری گیلان تصریح کرد: اجرای طرح سیماک در روستاها منجر به بهبود فضای کسب و کار می شود.

وی با بیان اینکه ورود سرمایه گذاران به روستاها باید بر اساس کاربری های مشخص شده در طرح هادی روستاها باشد گفت: وقتی کاربری ها تعیین شده سرمایه گذار طبق همان باید به روستا ورود کند و نباید انتظار داشته باشد در زمین های با کاربری زراعی و باغی سرمایه گذاری مسکونی و صنعتی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه باغات و زمین های زراعی خط قرمز استانداری است افزود: اگر بنیاد مسکن همکاری لازم با دهیاری ها را از سر بگیرد و استعلامات را به دهیاری ارائه کند مطمئنا سرعت و صحت صدور پروانه در روستاها نیز تامین می شود.

پیراعلایی ادامه داد: دهیاران باید درامدزایی برای روستا ایجاد کنند هرچند طی سال 97 هیچ دریافتی از منابع بانکی برای حوزه دهیاری ها صورت نگرفت اما مجددا امسال دفتر روستایی استانداری روی تسهیلات در روستاها تمرکز کرده است.

وی ادامه داد: حوزه بومگردی و صنایع دستی از مهمترین حوزه های درامدزایی روستاهاست که امیدواریم با تلاش بیشتر دهیاری ها شاهد بهبود فضای کسب و کار در روستاها باشیم.

به گفته ی پیرعلایی، بیش از 1800 دهیاری و 6 هزار و 100 شورای روستایی در استان گیلان فعالیت می کنند.

وی با ابراز دغدغه درباره از بین رفتن زمین های زراعی و باغی در روستاها خواستار کمک و حمایت همه مدیران در جلوگیری از فروش زمین های روستایی شد و افزود: کاربری ها در روستاها تعیین شده و نباید بگذاریم که روستاییان به دلیل عدم معاش مجبور به مهاجرت و فروش زمین های زراعی خود شوند.

در بخش دوم این نشست که به پرسش و پاسخ اختصاص یافت، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اهمیت شکل گیری بستر حقوق مالکیت اظهار کرد: تا زمانی که بستر حقوق مالکیت در استان شکل نگیرد انتظار اینکه اقتصاد استان و مردم شکوفا شود، محقق نمی گردد. منصور مولایی پور افزود: باید به دلایل فقر و اجبار روستاییان به مهاجرت پرداخت زیرا کمبود درآمد منجر به فروش زمین های روستایی می شود. وی بر اعطای اختیار تصمیم گیری درباره زمین های موجود در طرح هادی به دهیاری ها تاکید کرد و گفت: دهیاری ها هم باید بتوانند همچون شهرداری ها قدرت تصمیم گیری در طرح هادی را داشته باشند.

مولایی پور تصریح کرد: باید بستر لازم برای سرمایه گذاری در استان اماده شود تا بتوان از ورود سرمایه گذاران در بهبود فضای کسب و کار حتی در روستاها بهره برد.

پیرعلایی در تایید این سخنان گفت: متولی طرح هادی بنیاد مسکن است که هر 10 سال یکبار باید به روز شود اما روستاهایی هستند که طرح هادی آنها 15 سال است که بازنگری نشده است.

شهیدی از مجریان طرح سیماک در گیلان در این بخش به بحث تراکم در روستاها اشاره و بیان کرد: یکی از دلایل تخلف ها در روستاها اینست که حداکثر دو طبقه تراکم به سازندگان در روستاها اعطا می شود در حالیکه میتوان این تعداد را افزایش داد تا از خرید و فروش مکرر زمین برای ساختن ویلاهای یک سقف جلوگیری به عمل اورد.

مدیرکل روستایی استانداری در پاسخ به این دغدغه گفت:طبق هماهنگی های بعمل امده قرار شده که مجوز ساخت تا سه طبقه نیز به سازندگان داده شود.

معاون امور اقتصادی اداره کل دارایی نیز با بیان اینکه موانع زیادی برای حوزه کسب و کار در روستاها وجود دارد اظهار کرد: باید در حوزه قوانین و مقررات و فضای کسب و کار در روستاها ورود کرد به طوری که تسهیلات و رفع موانع کسب و کار در اولویت قرار گیرد.

پیرعلایی در این باره گفت: هم اکنون طرح های متعددی برای کسب و کار در روستاها به دفتر روستایی استانداری ارائه می شود که در صورت توجیه فنی و اقتصادی به راحتی تسهیلات مورد نظر را دریافت می کنند. وی تاکید کرد: در صورتی که طرح توجیه اقتصادی نداشته باشد عملا از چرخه دریافت تسهیلات بانکی خارج می شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.3.0
    V5.6.3.0