يکشنبه, 18 خرداد 1399
  • ساعت : ۱۱:۳۳:۱۸
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۶/۰۷ 
  • کد خبر : ۱۸۳۹۱۰
مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری:
سیاست استان برای پاسخگویی به استعلامات بر پایه ی طرح سیماك است
مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری گیلان با اشاره به اهمیت اجرای سیماک در سطح استان گفت: سیاست استان اینست که برای پاسخگویی به استعلامات از زیرساخت سیماک استفاده شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی، نخستین نشست شهریورماه امسال نهاد بازار سرمايه گذاري خارجي گيلان به موضوع " بررسی سامانه سیماک در استعلامات حوزه شهری، شهرداری ها و برپایی شهر الکترونیک " اختصاص یافت.

 در این نشست، مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری با بیان اینکه سیاستگذاری استان بر این بناست که از زیرساخت سیماک برای پاسخ به استعلامات استفاده کند اظهار کرد: با توجه به این مهم، همه دستگاهها موظف هستند نسبت به همکاری با اجرای سیماک اقدام کنند و این ابزار بسیار کاربردی را در دستگاه خود عملیاتی کنند.

دکتر زاهدی افزود: همه 52 شهر استان تحت بشتر مطمئن سیماک قرار خواهند گرفت و روستاها نیز گام بعدی دولت در اجرای سیماک هستند.

وی با اشاره به نتایج اجرای طرح سیماک گفت: محصول فعالیت هایی مانند سیماک، شهر الکترونیک است به گونه ای که خدمات شهرداری ها به شهروندان در هر زمان و مکانی قابلیت ارائه و پاسخگویی داشته باشند.

مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری تصریح کرد: هدف استان رسیدن به شهرهای هوشمند است که شهر الکترونیک پیش نیاز آن می باشد.

به گفته ی زاهدی،هم اکنون شهرداری آستانه اشرفیه نخستین شهرداری پایلوت شهر الکترونیک است.

در ادامه این نشست مجری طرح سیماک در گیلان با بیان اینکه از سال 94، جمع آوری داده ها برای اجرای شهر الکترونیک در استانه اشرفیه اجرایی شده اظهار کرد: هم اکنون آنچه که در استان به صورت یک نیاز اساسی احساس می شود، داشتن لایه های هوشمند طرح تفصیلی شهرها است و رفتن به سمتی که طرح های تفصیلی شهرهای استان به سمت هوشمندسازی برود از اهمیت فوق العاده ای برای ما برخوردار است.

گلی به ممیزی املاک به صورت سنتی در شهرها نیز پرداخت و گفت: سعی شده در سیماک، ممیزی نوین ارائه شود و از حالت سنتی ممیزی املاک را خارج کنیم.

در بخش دوم این نشست که بیشتر به جمع بندی مباحث مطرح شده درباره سیماک طی جلسات گذشته سپری شد، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی گیلان تاکید کرد: اجرای سیماک و هر طرح شفافیت بخشی در سیستم اداری می تواند هر گونه فساد اداری را ریشه کن کند. منصور مولایی پور افزود: اثرات اجرای سیماک به مردم و تاثیر آن در سرعت امور باید به اطلاع مردم برسد.

پرهیزکار نماینده سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز در بخش پرسش و پاسخ این نشست با بیان مشکل شفاف سازی در شهرداری ها گفت: شهرداری ها به دلیل نیروی پرسنلی زیاد و تنوع خدماتی که به شهروندان می دهند و از سوی دیگر عدم دریافت کمک از دولت مجبور به درامدزایی هستند و به همین منظور نمی توانند شفاف سازی لازم را در بدنه ی خود اعمال کنند.

با این سخنان، زاهدی اظهار کرد: همه دستگاهها اعم از شهرداری ها موظف به ارائه پاسخ به دستگاه های نظارتی هستند. وی ادامه داد: هدف سیماک اینست که هیچ ملکی پنهان نماند و در پرداخت عوارض نیز هم برای شهروند و هم برای شهرداری بر اساس اطلاعات مبتنی بر نقشه، شفافیت وجود داشته باشد.

جالب از شرکت مهندسی الکترونیک خودرو نیز در این بخش این پرسش را مطرح کرد که ایا سیماک برای خریدار ملک فهرستی از عوارض را ارائه می کند؟

در پاسخ به وی، مهندس گلی گفت: برای رسیدن به چنین فهرستی در ابتدا باید طرح مصوب منطقه در شهرداری ها معلوم باشد و شهرداری نسبت به خریدار در این حوزه پاسخ دهد.

موحدی از اداره کل راه و شهرسازی نیز با ارائه توضیحاتی درباره طرح تفصیلی شهرها در این بخش از نشست گفت: هم اکنون از 52 شهر گیلان، طرح تفصیلی 36 شهر به شهرداری ها ابلاغ شده و مابقی شهرها نیز در دست تهیه است.

وهابی از شرکت تعاونی توسعه عمران رشت و عضو نظام مهندسی ساختمان درباره اینکه سایر شهرهای استان به ویژه رشت چه زمانی محل اجرای سیماک خواهند شد؟

مجری طرح سیماک در این باره توضیح داد: هم اکنون 35 شهرداری و 1300 دهیاری به سیماک متصل هستند و توافقاتی با شهرداری رشت در حوزه استعلامات با استفاده از سیماک انجام شده است.

زاهدی نیز در تکمیل این سخنان گفت: انتظار می رود تا پایان پاییز، سیماک در 16 شهرستان به اتمام برسد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.3.0
    V5.6.3.0