نام زیرپورتال : گیلان
اخبار

1398/5/31 پنجشنبه

عضو شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور:

نقشه های استاندارد و یکپارچه از تحمیل هزینه مازاد بر سرمایه گذاران حوزه ساخت و ساز جلوگیری می کند

عضو شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور با اعلام امادگی این سازمان در گیلان برای ارائه نقشه های دقیق و استاندارد گفت: نقشه های استاندارد از تحمیل هزینه های مازاد بر سرمایه گذاران حوزه ساخت و ساز جلوگیری می کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان، از سلسله نشست های مرکز خدمات سرمایه گذاری با موضوع بهبود فضای کسب و کار در حوزه املاک، دو تن از نظام مهندسی ساختمان گیلان به تبیین نقش و سهم نقشه برداران در این حوزه پرداختند.

مهندس مهرداد کاظمی-رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان در ابتدای این نشست با بیان اینکه این نهاد صنفی از عضویت 22 هزار نفر برخوردار است اظهار کرد: از این تعداد، 700 نفر نقشه بردار و 250 نفر از این جمعیت، دارای پروانه اشتغال به کار هستند.

وی افزود: وظیفه نظام مهندسی ساختمان در حوزه نقشه برداری، کنترل نقشه ها در کل استان اعم از شهری و روستایی است و تمامی فرایندها حتی امضای مهندسان به صورت الکترونیکی در گیلان انجام می شود.

کاظمی با بیان اینکه اجرای روند کنترل و تایید نقشه ها به صورت الکترونیکی در راستای افزایش سرعت و کاهش اتلاف هزینه کارفرمایان شده تصریح کرد: مطمئنا چنین افزایش سرعتی در ارائه خدمات منجر به ببهبود فضای کسب و کار و افزایش سرمایه گذاری در حوزه املاک می شود.

به گفته ی وی، فرایندهای مورد اقدام سازمان نظام مهندسی ساختمان در گیلان با حذف کاغذ به جای 45 روز تا دو ماه، هم اکنون ظرف مدت یک هفته به انجام می رسد.

در ادامه نشست، مهندس سعید بدوی- عضو هیئت مدیره و نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گیلان با تاکید بر تاثیر یک نقشه دقیق در بهبود امور مربوط به سرمایه گذاری در حوزه ساخت و ساز اظهار کرد: یک نقشه یکپارچه استاندارد  می تواند از طراحی نقشه های مکرر و تحمیل هزینه های مضاعف بر مردم جلوگیری کند.

وی به تاریخچه ای از تهیه نقشه ها در طول تاریخ اشاره کرد و افزود: هم اکنون با استفاده از ماهواره ها و روش های بهبود دقت RTK که در کشور نیز در برخی سامانه ها به کار گرفته می شود، دقت نقشه برداری به حد استاندارد رسیده است.

بدوی ادامه داد: سامانه های شمیم، هدی، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، سامانه شرکت گاز تهران و شهرداری تهران بزرگ از روش RTK برخوردار هستند.

عضو هیات امنای نظام مهندسی ساختمان گیلان سه مشخصه اصلی نقشه را یکپارچگی، دقت و بهنگام بودن برشمرد و گفت: نظام مهندسی ساختمان برای تحقق این سه مشخصه، آزمون های حرفه ای برای فارغ التحصیلان نقشه برداری برگزار می کند و علاوه بر آزمون عملی، برای ورود مهندسان نقشه برداری گذراندن چند سال و کسب تجربه نیز بسیار مورد اهمیت است و درصورت گذراندن این مراحل، نقشه برداران می توانند زیرنظر سازمان نظام مهندسی ساختمان فعالیت کنند.

بدوی تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان امادگی دارد نقشه های دقیق، یکپارچه و استاندارد تهیه کند و به اشتراک با سایر دستگاه ها بگذارد تا از دوباره کاری ها و تحمیل هزینه های مازاد بر مردم جلوگیری شود.

در بخش دوم این نشست که به پرسش و پاسخ اختصاص یافت، پیله ور کارشناس اداره کل ثبت اسناد و املاک گیلان با بیان اینکه نقشه ها هویت دارند و دستگاه ها باید نقشه های تایید شده از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان را برای ثبت به سازمان ما ارائه دهند گفت: نیاز است که پایگاه داده ای در نظام مهندسی ساختمان طراحی شود که داده ها در آن ثبت و تایید شده و بازنگری شوند وسایر دستگاه ها برای تایید نقشه ها به ان رجوع کنند.

مهندس بدوی در این باره پاسخ داد: دغدغه سازمان نظام مهندسی ساختمان اینست که نقشه ها در استان توسط مهندسین تحت نظر این سازمان تهیه شوند تا صلاحیت مهندسین و هم کیفیت نقشه برداری مورد تایید قرار گیرد. همچنین وجود یک پرتال در این حوزه ضروری است و نظام مهندسی ساختمان گیلان امادگی دارد خدمات رایگان به دستگاه ها در حوزه کنترل نقشه ها در کوتاهترین زمان ارائه دهد.

شعربافی از انجمن انبوه سازان نیز در این بخش با بیان اینکه هزینه های متعددی بر فعالان سرمایه گذاری حوزه ساخت و ساز تحمیل می شود اظهار کرد: بسیاری از خدماتی که شرکتها به فعالان ساخت و ساز ارائه می دهند از وظایف ذاتی شان است اما با برون سپاری منجر به اخذ هزینه های مازاد از سرمایه گذاران می شوند در حالیکه نباید هزینه ها چندباره از کارفرما گرفته شود.

کاظمی در این باره با تایید این دغدغه کارفرمایان گفت: دغدغه ی نظام مهندس ساختمان نیز این مهم است که خدمات مهندسی یکپارچه شود و هزینه ها چندباره از کارفرمایان اخذ نشود اما واسپاری فرایندها به بخش خصوصی به دلیل افزایش سرعت انجام کارها است هرچند ممکن است منجر به تحمیل بار مالی به کارفرما شود.

نوروزی معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی در این بخش با بیان اینکه پویایی و پایداری نقشه ها تحت هوشمندسازی بسیار مورد توجه است اظهار کرد: نقش نظام مهندسی ساختمان در فضای کسب و کار و حوزه سرمایه گذاری املاک غیرقابل انکار است بنابراین نظام مهندسی ساختمان با توجه به نقش پویایی نقشه ها نیاز است در هوشمندسازی نقشه ها اقدام کند و از سوی دیگر باید مرجعی برای صحه گذاری پرتالی که نقشه ها را در اختیار همه دستگاه ها بگذارد انتخاب کرد.

بدوی در این باره گفت: پیشنهاد ما اینست که از یک مقطعی دیگر به سمت تولید نقشه های استاندارد برویم و به اشتراک بگذاریم.


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
^