نام زیرپورتال : گیلان
اخبار

1396/12/9 چهارشنبه

معاون شرکت شهرک های صنعتی گیلان:

10 خوشه صنعتی در گیلان شناسایی شده است

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارائی گیلان،نشست «مزیت های توسعه منطقه ای و ارتباط آن با مدل خوشه های صنعتی از سلسله نشست های نهاد بازار خدمات سرمایه گذاری خارجی با حضور معاون شرکت شهرک های صنعتی گیلان برگزار شد.

در این نشست، واحدی با اشاره به فعالیت شهرک ها و نواحی صنعتی در سطح استان گیلان اظهار کرد: در حال حاضر در استان گیلان، 33 شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد که 40 درصد واحدهای صنعتی آن ها فعال هستند.

وی افزود: 28 درصد واحد در مراحل مختلف ساخت و ساز هستند و 32 درصد واحدهای مجوزدار نیز غیرفعال هستند.

بنا بر آماری که واحدی اعلام کرد طی فعالیت های این شهرک ها و نواحی صنعتی 9 هزارنفر اشتغال دارند.

عضو هیات مدیره شرکت شهرک های صنعتی گیلان مهمترین و جدیدترین حمایت این شرکت از صنایع را توسعه مدل خوشه ای کسب و کار عنوان کرد و گفت: در راستای این اقدام، در سطح کشور 360 خوشه شناسایی شده که از این تعداد، در گیلان، 10 خوشه شناسایی و در اولویت فعالیت قرار گرفته است.

واحدی در ادامه به تعریف خوشه پرداخت و اظهار کرد: خوشه ها در راستای توسعه متوازن شکل می گیرند. به عبارت بهتر توسعه منطقه محور که در خوشه ها مورد توجه است روی محصولی متمرکز است که در یک منطقه همواره روی آن فعالیت صورت گرفته اما به نوعی توجه به خوشه آن محصول به این دلیل اجرایی می شود که بتوان موجب توسعه تولید آن محصول و حتی صادارت آن شد.

وی افزود: تورم از مهمترین دلایل عدم توسعه یافتگی کشور است و از مهمترین دلایل ایجاد تورم نیز، بی توجهی به تولید است.

معاون شرکت شهرک های صنعتی 10 خوشه صنعتی شناسایی شده در گیلان را نام برد و گفت: شالیکوبی، چای، شیلات، گردشگری، زیتون، کلوچه، فندق، بادام زمینی، مرغ گوشتی و شن و ماسه هستند.

واحدی تصریح کرد: طی 4 سال گذشته بر روی خوشه شالیکوبی و همینطور چای تمرکز شده است و از دو ماه پیش نیز خوشه شیلات مورد توجه شرکت قرار گرفته است.

وی با اشاره به فعالیت هایی که برای حوزه شالیکوبی و چای طی چندسال اخیر در راستای اعمال خوشه ها انجام گرفته اظهار کرد: در حوزه شالیکوبی، دوره های اموزشی متعددی برگزار شد اما می توان گفت در این خوشه، موفقیت نسبی حاصل شد.

عضو هیات مدیره شرکت شهرک های صنعتی در ادامه به فعالیت هایی که برای خوشه چای انجام گرفت اشاره و بیان کرد: خوشه ها همچنان وجود دارند و فعال هستند درواقع خوشه همدل کردن تمامی ذی نفعانی است که در یک محصول در یک منطقه فعالیت می کنند.

واحدی، توجه به سبد خانوارها، هزینه و قیمت تمام شده محصول و همینطور کیفیت محصول را از جمله مهمترین عوامل در بازار فروش یک محصول دانست و گفت: هدف از اجرای یک خوشه، حمایت از آن محصول در هر منطقه است و در گیلان این فعالیت ها در حال اقدام است.

در ادامه این نشست، در بخش پرسش و پاسخ، واحدی نماینده اداره کل مسکن و شهرسازی خواستار توضیحاتی درباره چگونگی اختصاص اعتبارات به عاملین خوشه ها شد. واحدی در پاسخ به وی اظهار کرد: تخصیص اعتبارات به عوامل خوشه بنا بر دستورالعمل ها و پس از شناسایی خوشه صورت می گیرد.

نوروزی معاون اداره کل امور اقتصادی و دارائی گیلان نیز این سوال را مطرح کرد که اساسا خوشه ها چه اقداماتی را انجام می دهند که در موازی کاری با سایر دستگاه ها نباشد؟

عضو هیات مدیره شرکت شهرک های صنعتی گیلان در این باره گفت: خوشه ها، مدل کسب وکاری هستند که به توسعه پایدار و همگن منجر می شوند. در واقع شرکت شهرک های صنعتی تلاش دارد این فعالیت ها بر روی یک محصول که مزیت نسبی اقتصادی دارد را با شناسایی و اثربخشی آن، مورد حمایت قرار دهد.

میرزایی عضو انجمن تسهیلگری سرمایه گذاری استان نیز درباره چگونگی اجرای یک خوشه در شهرک های صنعتی خصوصی پرسید. وی گفت: شرکت شهرک های صنعتی چه حمایتی از اجرای چنین خوشه هایی صورت می دهد؟

واحدی در این باره اظهار کرد: با ارائه طرح و بررسی آن بر طبق دستورالعمل ها، شرکت شهرک های صنعتی از چنین اقداماتی حمایت می کند.


عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
^