اخبار

1396/12/3 پنجشنبه

رئیس هیات مدیره سندیکای کارخانجات چای شمال:

قاچاق چای و واردات بی رویه آن به کشور، خسارات سنگینی بر کارخانه داران و چایکاران وارد می کند

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارائی گیلان، رئیس هیات مدیره سندیکای کارخانجات چای شمال در نشست نهاد بازار سرمایه گذاری خارجی که به مبحث بررسی چالش ها و فرصت های سرمایه گذاری در صنعت چای کشور اختصاص یافت، به بیان دغدغه های کارخانه داران چای و همینطور راهکارهای رونق صنعت چای کشور پرداخت.
سعید رحمت سمیعی در این نشست به عملکرد کشورهایی همچون کنیا در تولید و صادرات چای اشاره و اظهار کرد: زمانی طبق برنامه ریزی برای سال 1400 قرار بر این بود که اراضی چای تولیدی کشور به مرز 42 هزار هکتار برسد اما هم اکنون در سال 96، تولید چای کشور حدود 25 هزار تن است و این رقم بسیار کمتر از آن چیزی است که در برنامه ها پیش بینی شده بود.
وی با انتقاد از کاهش تولید چای طی دهه 80 و خساراتی که بر باغات، چایکاران و صاحبان صنایع چای وارد شد گفت: برخی از سیاست  دولت و ناتمام ماندن بسیاری از طرح ها طی سال ها باعث بروز چنین خسارات و ضربات مهلک بر بدنه صنعت چای کشور شده است.
رئیس هیات مدیره سندیکای کارخانجات چای شمال، عملکرد دولت در خرید تضمینی برگ سبز چای و همینطور بی توجهی به احیای باغات را مورد توجه قرار داد و سپس تصریح کرد: علاوه بر این، واردات بی رویه چای به داخل کشور و قاچاق چای باعث شده که عملا نه تنها کیفیت چای ایرانی زیر سوال برود بلکه چای ایرانی حتی در داخل کشور نیز مشتری خود را از دست بدهد و بازاری نداشته باشد.
رحمت سمیعی با بیان اینکه کارخانه داران هم اکنون بدهی های سنگینی را بر دوش خود احساس می کنند افزود: ناتوانی در کنترل مرزها و همینطور عدم مقابله با واردات بی اندازه چای به کشور که تنها در دست چند تاجر است، سبب شده که کارخانه داران و کشاورزان چایکار، تاوان سنگینی را بپردازند.
وی ادامه داد: طی 10 سال اخیر، هیچ طرح بلندمدت جامعی برای حوزه صنعت چای کشور اجرایی نشده است و همه طرح ها مقطعی و به طور اشتباه اجرایی شده اند.
رئیس هیات مدیره سندیکای کارخانه داران چای شمال بخش خصوصی را نیز در این عرصه مقصر دانست و گفت: علاوه بر اشتباهات بخش  دولتی، کارخانه داران نیز در امور تجارت نابلد بوده و تعداد بسیاری از آن ها با گرفتن تسهیلات وارد این عرصه شدند در حالیکه تخصص و مهارت لازم برای چایسازی را نداشتند.
سمیعی تصریح کرد: چای پیش از سال 79 تنها یک متولی آن هم سازمان چای را داشت اما پس از آن، تعدد متولیان در حوزه چای باعث شد که عملا این صنعت نتواند رونق لازم را بیابد.
وی ادامه داد: پس از احیای سازمان چای نیز، دولت باید بپذیرد که یک سازمان تنها باید متولی باشد یا در بخش تصدی گری و نظارت حضور پیدا کند و به بخش خصوصی اجازه حضور در تصمیم گیری ها در حوزه چای داده شود.
سمیعی با بیان اینکه سندیکای کارخانجات چای شمال چالش های موجود را شناسایی و راهکارهایی برای آن دارد اظهار کرد: همه باید در رفع چالش ها همکاری کنیم.
رئیس هیات مدیره سندیکای کارخانه داران چای شمال گفت: برای رونق صنعت چای نیاز به یک سازمان چای مقتدر داریم که فقط تولی گری کند و وارد تجارت نشود. همچنین وزارت جهاد کشاورزی 25 درصد هزینه باغات را به کشاورزان به صورت بلاعوض کمک کند تا ظرف 4 سال آینده باغات چای کشور احیا شوند. علاوه بر این موسسه های پژوهشی تعریف مشخصی داشته باشند زیرا هم اکنون فاصله تحقیقات آن ها با وضعیت چای و عملیات کاشت و برداشت آن تفاوت فاحشی دارد.
وی افزود: علاوه بر این، کارخانجات در جهت ارتقای سطح دانش فنی خود همت گمارند، صندوق چای با حمایت دولت، به عنوان یک بازوی اجرایی سیاست های سازمان چای عمل کند و اتحادیه چایکاران بر احیای باغات نظارت کافی داشته باشد. علاوه بر این، با ورود سرمایه گذاران، سیستم حمل و نقل برگ چای تا کارخانجات به روز شده تا در کیفیت چای تاثیر مثبت بگذارد.
سمیعی تصریح کرد: در کنار همه این موارد، نیازمند برندسازی و تبلیغ برای چای ایرانی هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور هستیم تا بتوان رونق را به بازار چای بازگرداند.
در بخش دوم این نشست، حاضرین به ارائه نظرات و پرسش های خود پرداختند. مدیرکل امور اقتصادی و دارائی گیلان با اشاره به فعالیت سندیکای کارخانجات چای شمال برای ورود چای ایرانی به بورس پرسید این اقدامات در چه مرحله ای قرار دارد؟ در پاسخ به وی، سمیعی گفت: هم اکنون در حال رایزنی با کارشناسان بورس برای ورود چای به بورس کالا هستیم و امیدواریم که این مهم به ثمر برسد.
داغ بندان استاد داشنگاه گیلان نیز در این بخش با اشاره به فراز و نشیب هایی که صنعت چای طی ده ها سال گذشته از سر گذارده این پرسش را مطرح کرد که هم اکنون آیا می توان رونق را به بازار چای بازگرداند؟ و آیا این بازار برای سرمایه گذاران سودآور خواهد بود؟
رئیس هیات مدیره سندیکای کارخانجات چای شمال کشور با تایید اینکه چای همواره می تواند برای سرمایه گذاران سودآور باشد اظهارکرد: مطمنا با حمایت دولت از کشاورزان و همینطور کارخانه داران انگیزه و رونق به بازار چای باز می گردد و با وجود همه مشکلاتی که در حوزه صنعت چای وجود دارد اما همچنان به آینده ان امیدوار هستیم.
پاک سرشت عضو انجمن تسهیلگران سرمای گذاری نیز با اشاره به مشکلات متعددی که صنعت چای با آن مواجه است گفت: تلاش بخش خصوصی در حوزه چای باید معطوف به فروش محصول باشد. وی تصریح کرد مطمئنا با تشکیل یک کمیته بازاریابی می توان محصول را متناسب با بازار تولید به فروش رساند.  
 
 
   
 

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
^