نام زیرپورتال : گیلان

1398/5/8 سه‌شنبه

مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری گیلان:

سیماک یک پنجره ی واحد است که با پیوستن به آن بسیاری از موازی کاری ها رفع می شود

مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری گیلان در نشست مرکز خدمات سرمایه گذاری که پنجم مرداد برگزار شد، به تبیین الزمات و موانع پیشبرد پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در توسعه کسب و کار پرداخت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان، سعید زاهدی با بیان اینکه طرح سیماک یک زیرساخت نرم افزاری دانش بنیان، یکپارچه و جامع برای مدیریت بهینه امور املاک است اظهار کرد: تسهیل و تسریع کارهای مقدماتی سرمایه گذاری و شکل گیری فعالیت های اقتصادی از نخستین مزایای اجرای سیماک در حوزه املاک است که در راستای تحقق دولت الکترونیک از نیمه تیرماه سال 95، به تصویب ستاد اقتصاد مقاومتی رسید.

وی افزود: اجرای این پروژه در سطح کشور به عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و زیرمجموعه های آن شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و سازمان فناوری اطلاعات ایران سپرده شد.

مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری گیلان با اشاره به اهمیت سیماک برای توسعه سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار گفت: سیماک سامانه ای است که می توان از آن به عنوان ابزاری برای تصمیم سازی و تصمیم یاری در حوزه اقتصاد بهره برد و دلیل تعریف سیماک در ستاد اقتصاد مقاومتی نیز همین امر است.

زاهدی تصریح کرد: یکپارچه سازی اطلاعات اماکن و املاک کشور و استان میان تمامی دستگاه ها، حذف موازی کاری فراوان در تشکیل پرونده های تکراری برای املاک از جمله دستاوردهای سیماک است. همچنین شفاف سازی فرایندهای مربوط به صدور مجوزهای ساخت و ساز در سطح تمام دستگاه های اجرایی و نظارتی از دیگر مزایای اجرای سیماک است.

وی الکترونیکی شدن حجم بالای استعلامات میان دستگاهی و افزایش دو تا سه برابری سرعت پاسخگویی به استعلامات، رایانه ای شدن محاسبات عوارض ساخت و ساز و امکان پرداخت الکترونیکی عوارض مربوطه را از دیگر مزایای سیماک برشمرد و بیان کرد: ارتقای سلامت اداری در صدور مجوزهای ساختمانی، تغییر کاربری اراضی و مهار و کاهش زمین خواری های گسترده در مناطق شهری و روستایی به همراه کاستن دعاوی مربوط به املاک از دستاوردهایی است که اجرای سیماک برای استان به ارمغان می آورد.

مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری گیلان ادامه داد: زمین، اولین نیاز برای اجرای سرمایه گذاری است و با داشتن بانک اطلاعاتی قوی و درست از عرصه ها با کاهش احتمال ریسک، سرمایه گذاری موفق تری خواهیم داشت و می توان بهبود فضای کسب و کار را رقم زد.

زاهدی همچنین به موانعی که در اجرای سیماک وجود دارد اشاره و بیان کرد: مقاومتی از سوی برخی دستگاه ها برای پیوستن به سیماک وجود دارد که به دلیل استفاده هر دستگاه از سامانه مختص خود است. اما باید بدانیم که سیماک یک پنجره ی واحد است که با پیوستن به آن بسیاری از موازی کاری ها رفع می شود.

زاهدی با بیان اینکه گیلان جزو اولین استان های اجراکننده سیماک در کشور است گفت: هم اکنون 183 دفتر پیشخوان دولت در حال فعالیت در حوزه سیماک هستند و 64 هزار استعلام نیز طی یک سال و چند ماه از افتتاح رسمی طرح سیماک در استان مبادله شده است. به گفته ی مدیرکل فناروی اطلاعات و شبکه دولت استانداری گیلان، 39 هزار پرونده در سیماک تاکنون تشکیل شده و 10 شهرستان نیز از سیماک برای صدور مجوزها بهره می برند.

وی ابراز امیدواری کرد: با همکاری بیشتر دستگاه ها تا پایان تابستان، تمامی شهرستان های گیلان به سامانه سیماک متصل شوند.

در بخش دوم این نشست که به پرسش و پاسخ اختصاص یافت، مدیرکل امور اقتصادی و دارائی گیلان با اشاره به مزایای اجرای سیماک اظهار کرد: اجرای سیماک در حوزه سرمایه گذاری می تواند بسیار مفید باشد زیرا مطمئنا ریسک سرمایه گذاری را برای سرمایه گذارانی که گیلان را انتخاب می کنند کاهش می دهد.

منصور مولائی پور با اشاره به انعقاد قرارداد پنجره واحد سرمایه گذاری گفت: متاسفانه در اجرای این طرح با مشکلاتی مواجه شدیم اما اجرای سیماک می تواند با هم افزایی موجب بهبود فضای کسب و کار و کاهش زمان صدور مجوزها شود که مطمئنا برای پیشبرد اهداف آن به همکاری سایر دستگاه ها از جمله بنیاد مسکن و سازمان ثبت اسناد و املاک نیز نیاز است.

زاهدی با تائید این سخنان گفت: سیماک یک فرایند برای سرعت بخشی و تسهیل وقوع یک کسب و کار است.

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارائی گیلان نیز در این بخش با اشاره با اجرای رسمی سیماک در گیلان از سال گذشته بیان کرد: با وجود اجرای سیماک طی یک سال گذشته به طور رسمی اما هنوز برخی دستگاه ها در پیوستن به سیماک مقاومت می کنند و از سوی دیگر بخش خصوصی نیز از برخی مسائل در اجرای سیماک ناراضی است. نوروزی افزود: نیاز است با تعیین یک تیم ارزیابی، نظارت بر اجرای سیماک صورت گرفته و مورد ارزیابی قرار گیرد تا شاهد خروجی های راهبردی آن در استان باشیم.

پاک سرشت از انجمن تسهیلگری سرمایه گذاری نیز با بیان اینکه باید بین دستگاه هایی مانند سازمان ثبت اسناد و املاک و مجریان سیماک پیوند و تعامل برقرار باشد گفت: اگر چنین تعاملی رخ ندهد این بیم می رود که اجرای سیماک برای استان ارمغانی نخواهد آورد.

ضیابری از جامعه مهندسان مشاور نیز با اشاره به زمین خواری در عرصه های جنگلی استان اظهار کرد: هم اکنون با تبدیل عرصه های جنگلی و کشاورزی شاهد ساخت و سازهای غیرمجاز در استان هستیم. به نظر می رسد سیماک می تواند ابزار خوبی برای رصد و کنترل این ساخت و سازها باشد. مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری گیلان با تائید این سخنان گفت: در سیماک نقطه به نقطه جغرافیایی استان رصد و ثبت می شود و اگر ساخت و ساز غیرمجازی در سطح استان انجام شود که در سیماک ثبت نشده مطمئنا مراجع قضایی می توانند با استناد و استعلام از سیماک نسبت به برخورد با آن اقدام کنند.

 


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
^